Wygładzanie ścian: 4 kroki, które usprawnią prace

Wygładzanie ścian jest ostatnim etapem ich przygotowania do malowania czy tapetowania. Jak usprawnić przebieg prac?

1. Przygotuj starannie podłoże

Przy wykonywaniu gładzi ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Pamiętajmy, że gładź ma za zadanie ukryć mankamenty ścian takie, jak niewielkie nierówności czy chropowata powierzchnia. Warstwa gładzi jest na tyle cienka, że zamaskuje jedynie nierówności powierzchni mniejsze niż 3 mm. Gdy nierówności dochodzą do 5 mm można zastosować gładź w dwóch czy nawet 3 warstwach, ale to wydłuży czas prac. Jeśli występują ubytki podłożą, to należy je wcześniej zaszpachlować stosując w tym celu gips szpachlowy. Dzięki temu ograniczymy liczbę koniecznych do nałożenia warstw gładzi. Gdy ściana zostanie dobrze wyrównana, uzyskanie gładkiej powierzchni nawet przy jednej warstwie gładzi, dla wprawionej osoby nie będzie trudnym zadaniem.

2. Zastosuj gotową gładź

Jeśli zależy nam na wygodzie, dobrym wyborem będzie zakup gotowej gładzi. W takim przypadku po otwarciu wiaderka z masą można niemal od razu przystąpić do pracy. Wystarczy jedynie zamieszczać gotowy produkt. Nie poświęca się czasu na rozrabianie suchej mieszanki z wodą i sprawdzanie czy konsystencja masy jest właściwa. Decydując się na przygotowaną fabrycznie, gotową gładź mamy pewność, że masa została odpowiednio rozrobiona i charakteryzuje się dobrymi właściwościami roboczymi.

Postać gotowej do użycia masy ma:
Gładź polimerowa ROYAL FINISH 14.1. Produkt dostępny jest w opakowaniu o pojemności 17 kg.

fot. Gładź SOLBET ROYAL FINISH to produkt gotowy do użycia zaraz po wymieszaniu.

3. Tam, gdzie się da zrezygnuj z prac ręcznych

Jeśli chcemy aby wygładzanie ścian przebiegło szybko i sprawnie, do aplikacji gładzi warto użyć agregatu natryskowego. Takie rozwiązanie znacznie przyspieszy prace wykonawcze.

Gładź polimerowa ROYAL FINISZ 14.1 to produkt, który może być nanoszony zarówno ręcznie, jak i maszynowo.

Decydując się na mechaniczną aplikację gładzi warto wiedzieć, że jedynie agregaty tynkarskie mogą rozrabiać suchą mieszankę w zbiorniku. Większość agregatów natryskowych to urządzenia przystosowane do nanoszenia gotowych lub wcześniej rozrobionych mas.

Jeśli uzyskanie gładkiej powierzchni wymaga szlifowania, pracę przyspieszy i ułatwi zastosowanie szlifierki do gipsu oraz gładzi, czyli tzw. żyrafy. To narzędzie jest chętnie stosowane zwłaszcza w przypadku szlifowania większych powierzchni. Szlifierka ma bardzo ważną zaletę – posiada mechanizm odsysania pyłu przez podłączony do niej odkurzacz przemysłowy. Dzięki temu podczas szlifowania nie osadza się on na różnych powierzchniach w pomieszczeniu, tylko trafia prosto do odkurzacza. 

Szlifowanie gładzi szlifierką żyrafą

 

Przeczytaj także: 


Jak przygotować ściany pod gładź?
Wygładzanie ścian i sufitów – jak uniknąć błędów?