Po czym poznać dobre materiały ociepleniowe?

Wybierając materiały ociepleniowe z pewnością nie należy kierować się jedynie kwestiami finansowymi. Niska cena produktów zwykle nie idzie w parze z wysoką jakością.

Materiały ociepleniowe w komplecie

Przede wszystkim, zamiast kompletować poszczególne materiały kluczem niskiej ceny, należy zastosować system ocieplenia, czyli zestaw produktów pochodzących od jednego producenta. Na system ociepleń składają się materiały ociepleniowe przebadane przez wyspecjalizowane laboratoria według określonej metodyki. Badania kompletu materiałów mają na celu potwierdzenie wzajemnej kompatybilności stosowanych produktów. Dzięki temu, wybierając system ocieplenia mamy pewność, że wykonana przy jego użyciu elewacja będzie charakteryzowała się wysokimi parametrami technicznymi oraz trwałością. Producent systemu ociepleń powinien udostępniać dokumenty potwierdzające pozytywną ocenę techniczną wyborów budowlanych. W przypadku systemy SOLBET Termo takim dokumentem jest Krajowa Ocena Techniczna nr. ICiMB-KOT-2021/0111 wydanie 2.
Dokumentem, który dopuszcza system ociepleń i wchodzące w jego skład materiały ociepleniowe do obrotu jest deklaracja właściwości użytkowych (po jej wystawieniu poszczególne wyroby systemu ociepleń oznakowuje się znakiem CE) lub krajowa deklaracja (po jej wystawieniu wyroby zestawu oznakowuje się znakiem B).

Jaki styropian wybrać?

Kupując styropian sprawdźmy jego parametry techniczne – m.in. współczynnik przewodzenia ciepła i naprężenie ściskające. Im niższy będzie współczynnik przewodzenia ciepła λ, tym materiał będzie lepiej chronił przed stratami ciepła. Wybierajmy też styropian o wysokiej wartość CS (CS – naprężanie ściskające przy 10% odkształceniu [kPa]), co gwarantuje wysoką odporności na ściskanie.
Jeśli nie jesteśmy pewni jaki styropian wybrać warto postawić na produkty znanych, sprawdzonych producentów. Dobrym wyborem będzie zakup styropianu od producenta zrzeszonego np. w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Styropianu czy Grupie Polski Styropian. Oferują oni materiały produkowane z najlepszych surowców. Są również zobowiązani do oznakowania wyrobów w sposób umożliwiający konsumentom weryfikację ich jakości i zgodności z deklaracją. Firmy te poddają również swoje produkty zewnętrznej kontroli rynkowej, co dodatkowo potwierdza ich wiarygodność.

Przeczytaj także: 


Jak przygotować ocieplone ściany do tynkowania?