Gips szpachlowy czy gładź gipsowa?

Gips szpachlowy i gładź gipsowa to najczęściej stosowane produkty podczas prac wykończeniowych i remontowych. Choć oba materiały wytwarza się na bazie gipsu (naturalnego lub syntetycznego), różnią się właściwościami użytkowymi, i co za tym idzie, również przeznaczeniem.

Gips szpachlowy

Nazywany jest masą szpachlową lub szpachlówką. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża oraz większą wytrzymałością i twardością niż gładź gipsowa. Między innymi dzięki tym właściwościom sprawdza się podczas wyrównywania i szpachlowania większych powierzchni ścian oraz sufitów. Gips szpachlowy pozwala uzupełnić ubytki w podłożu, bruzdy i pęknięcia oraz może być przy tym nakładany jednorazowo warstwą do 10 mm. Dzięki temu możliwe jest korygowanie nawet dużych nierówności podłoża w jednym cyklu roboczym, co znacznie skraca czas pracy i pozwala ograniczyć zużycie materiału. Sprawia to, że gips szpachlowy jest chętnie stosowany m.in. podczas prac remontowych na starych murach i sufitach, których powierzchnie znacznie odbiegają od pionu i poziomu. Wyrównane z jego użyciem podłoże i wyprowadzone płaszczyzny ścian oraz sufitów będą dobrze przygotowanie pod tynki, płytki, tapety oraz farby.
Gips szpachlowy wykorzystuje się również do wyprowadzania kątów w narożach ścian, przyklejenia małych, dekoracyjnych elementów z gipsu (sztukaterii) oraz spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych.
Dość duża twardość gipsu i jego grube uziarnienie powodują, że jest on trudniejszy do szlifowania od gładzi, nie tworzy też jak ona tak gładkiej powierzchni, dlatego jeśli chcemy aby ściany i sufity były możliwie gładkie należy sięgnąć po gładź.

Gips szpachlowy

Gładź gipsowa

Dzięki drobniejszemu uziarnieniu pozwala uzyskać lepszy niż gips szpachlowy efekt estetyczny w postaci idealnie wygładzonych powierzchni. Gładź nanosi się na podłoże znacznie cieńszą warstwą niż gips. Zazwyczaj grubość jednej warstwy nie przekracza 2 mm, dlatego materiał ten może być stosowany jedynie do niwelowania niewielkich niedoskonałości ścian i sufitów.
Gładź gipsową najczęściej wykorzystuje się do wygładzania chropowatych tynków (np. cementowo-wapiennych) i przygotowania powierzchni do malowania. Można ją nanosić ręcznie lub maszynowo. W sprzedaży znaleźć można m.in. gładzie bezpyłowe, umożliwiające obróbkę materiału na mokro, dzięki czemu można uzyskać gładkie powierzchnie bez ich uciążliwego szlifowania.

Co wybrać?

Jeśli chcemy wyrównać powierzchnię ścian lub sufitów, kluczowa będzie odpowiednia ocena stanu podłoża pod kątem wielkości ubytków, obecności bruzd i spękań oraz nierówności. Gdy niedoskonałości podłoża są dość znaczne warto sięgnąć w pierwszej kolejności po Gips szpachlowy SOLBET 6.5. Jeśli brak jest większych ubytków i trzeba zniwelować jedynie niewielkie nierówności czy zamaskować rysy wówczas można zastosować Gładź gipsową SOLBET 6.6 lub Bezpyłową gładź szpachlową SOLBET Royal Finish 14.2.

Przeczytaj także: 


► Jak ukryć rysy i ubytki w ścianie?