Gładź bezpyłowa – jak ją nakładać?

Wygładzanie ścian i sufitów nie musi wiązać się z uciążliwym pyłem, który towarzyszy szlifowaniu powierzchni. Możemy uniknąć tego etapu – wystarczy, że zamiast tradycyjnej gładzi gipsowej zostanie zastosowana gładź bezpyłowa. Jej użycie nie tylko ułatwia prace wykończeniowe, ale również je przyspiesza. Nie musimy bowiem czekać aż gładź zwiąże, aby poprzez szlifowanie uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Jak powinny przebiegać prace z użyciem gładzi bezpyłowej?

Przygotowanie powierzchni

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być ono nośne, suche i pozbawione zanieczyszczeń, które mogłyby obniżyć przyczepność zaprawy do podłoża. Ściany należy więc starannie oczyścić i odpylić. Przed nakładaniem gładzi podłoże wymaga też zagruntowania.
W tym celu należy wybrać grunt głebokopenetrujący SOLBET Akryl Plus 12.2. Jest to produkt gotowy do użycia. Nanosi się go na powierzchnię ścian pędzlem lub wałkiem.

gruntowanie ścianfot. Gruntowanie ścian otynkowanych tynkiem gipsowym przed nakładaniem gładzi bezpyłowej SOLBET ROYAL FINISH PLUS 14.2. 

Gładź bezpyłowa – przygotowanie masy do nanoszenia

Po całkowitym wyschnięciu gruntu można przystąpić do nanoszenia gładzi. Wygadzanie ścian bez szlifowania powierzchni zapewni nam bezpyłowa gładź szpachlowa  ROYAL FINISH PLUS 14.2. Ma ona postać gotowej masy, którą przed użyciem wystarczy wymieszać w całej objętości opakowania.
Do mieszania gładzi należy użyć wolnoobrotowej wiertarki z mieszadłem koszykowym (mieszadłem do gipsu). Dzięki temu unikniemy napowietrzenia masy, co mogłoby skutkować m.in. pojawianiem się tzw. „kraterów” na powierzchni gładzi. Wymieszana gładź jest gotowa do użycia.

mieszanie masyfot. Mieszanie gotowej gładzi bezpyłowej przed użyciem. 

Gładkie ściany bez pyłu

Gładź bezpyłowa może być nanoszona ręcznie lub mechanicznie za pomocą agregatu. Mechaniczne nakładanie gładzi sprawdzi się m.in. w przypadku dużych powierzchni – zastosowanie agregatu znacznie przyspieszy aplikację masy.
Do nakładania ręcznego należy zaopatrzyć się w pacę ze stali nierdzewnej oraz szpachelkę, która posłuży do wygodnego nabierania gładzi z wiaderka i nakładania jej na pacę.
Gładź rozprowadza się po powierzchni ściany pacą, dociskając ją do podłoża. Gładź bezpyłową można nanosić w jednej lub kilku warstwach o grubości nie przekraczającej 3 mm. Optymalna liczba warstw to 1-2.
Już podczas nanoszenia gładzi zaleca się wstępne wygładzanie powierzchni pacą. Zabieg ten ułatwi uzyskanie oczekiwanego efektu w postaci idealnie gładkiej powierzchni.

wygładzanie ścianfot. Nakładanie gładzi bezpyłowej. 

Kolejnym krokiem jest docieranie powierzchni po jej uprzednim zwilżeniu wodą. Do zacierania można użyć np. packi z tworzywa sztucznego, packi gąbkowej o małym oczku lub packi styropianowej. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać gładkie ściany, bez czasochłonnego szlifowania gładzi i uciążliwego pyłu.
Gdy gładź bezpyłowa zwiąże można przystąpić do dalszych prac – np. malowania czy tapetowania ścian. Zanim jednak przystąpimy do tego etapu podłoże należy zagruntować preparatem Akryl Plus 12.2 i odczekać, aż grunt całkowicie wyschnie.

Przeczytaj także: 


► Jak przygotować ściany pod gładź?
Czym różni się gładź polimerowa od gipsowej?