Gładź – rodzaje i zastosowanie

Każdy z nas chciałby, aby wszystkie ściany w domu były idealnie gładkie i równe. Tylko jak osiągnąć zadowalający efekt? Jaka gładź sprawdzi się najlepiej?

Do wyrównywania powierzchni ścian stosuje się gładź. Jest to masa przeznaczona do cienkowarstwowego wyrównania już wytynkowanych ścian wewnętrznych. Obecnie najczęściej stosuje się gładzie gipsowe, chociaż dostępne są również gładzie wapienne, cementowe i polimerowe. Rodzaj gładzi musi być dobrany do rodzaju tynku. Ścianę wykończoną gładzią można pomalować i wytapetować.

Wykonanie gładzi – uwagi praktyczne

Jest kilka sposobów nakładania gładzi. Najczęściej gładź nakładamy na zasadzie nałóż-szlifuj-nałóż-szlifuj. Inny sposób polega na nałożeniu jednej warstwy gładzi na ścianie w celu wyrównania powierzchni, a po jej wyschnięciu, drugiej. Dopiero warstwa finiszowa jest szlifowana. Trzeci sposób to tzw. bezpyłowe nakładanie gładzi. Na ścianę nakładamy tylko jedną warstwę gładzi. Ostateczny efekt estetyczny uzyskujemy od razu, poprzez obróbkę uzyskanej powierzchni na mokro. To jaki sposób wybierzemy, zależy od naszych umiejętności tynkarskich, rodzaju tynku i stanu ściany.

Gładź gipsowa

To najpopularniejszy rodzaj gładzi. Gładź gipsowa sprzedawana jest w postaci suchej mieszanki, w papierowych workach – na opakowaniu zamieszczona jest instrukcja użycia preparatu. W sprzedaży znaleźć można również gotowe do użycia gładzie, sprzedawane w wiaderkach. Suchą mieszankę mieszamy z odpowiednią ilością wody i gotową masę nanosimy na ścianę. Następnie wyrównujemy ją specjalną pacą. Jeśli mamy gładź, którą trzeba nanosić kilkakrotnie, czynność tę powtarzamy po 20 minutach. Po związaniu i wyschnięciu ściany szlifujemy wszelkie nierówności.

Gładź wapienna

Nie wymaga szlifowania i pozwala uzyskać bardzo gładką powierzchnię ścian. Możemy ją stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. kuchniach czy łazienkach. Masę nakładamy w dwóch warstwach. Pamiętajmy, aby podczas wyrównywania powierzchni ścian nie stosować tych gładzi na podłożach gipsowych.

Gładź cementowa

Po jej zastosowaniu uzyskujemy mniej gładką powierzchnię, niż np. po wyrównaniu ścian gładzią gipsową. Zaletą produktów cementowych jest za to odporność na wodę, zarysowania i wszelkiego rodzaju obtłuczenia. Takiej gładzi nie trzeba szlifować. Nakłada się ją w dwóch lub trzech warstwach – uzależnione to jest od stanu podłoża.

Gładź polimerowa

Ma postać suchej mieszanki przeznaczonej do rozdrobnienia wodą, chociaż dostępne są też takie od razu gotowe do użycia (zapakowane w plastikowe wiaderka). Warto je stosować na ściany, które ulegają niewielkim ruchom konstrukcyjnym i te, które się nagrzewają. Są także odporne na wilgoć. Wymagają jednak szlifowania.

Przeczytaj także: 


Jak przygotować ściany pod gładź?
► Kiedy gruntowanie jest koniecznie?