Gotowa gładź czy sucha mieszkanka do rozrobienia?

Wygładzanie ścian i sufitów możemy wykonać stosują produkty gotowe do użycia lub gładzie w postaci suchej mieszanki, które wymagają rozrobienia z odpowiednią ilością wody. Na który z nich się zdecydować? Czy gotowa gładź będzie lepszym wyborem w każdej sytuacji?

Jaka gładź, gdy liczy się czas? 

Gotowa gładź to produkt fabrycznie rozrobiony, oferowany w postaci gotowej do nanoszenia masy na powierzchnie ścian i sufitów. Przed przystąpieniem do prac, zaleca się jedynie wymieszać masę w całej objętości opakowania, aby ujednolicić jej konsystencję. Użycie gotowej gładzi oznacza więc krótszy czas przygotowania do prac.
Przygotowanie gładzi z suchej mieszanki zajmie nam więcej czasu. Należy przygotować wiadro, w którym będzie rozrabiana zaprawa oraz odpowiednią ilość czystej wody. Aby gładź charakteryzowała się odpowiednimi parametrami bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta, dotyczących proporcji rozrabiania suchej mieszanki z wodą. Większość wykonawców, zwłaszcza tych podejmujących się prac bez doświadczenia, rozrabia gładź „na oko”. W takiej sytuacji uzyskanie wymaganych parametrów gładzi będzie trudne. Gładź zaleca się rozrabiać mechanicznie – wolnoobrotową wiertarką z mieszadłem. Czynność tę wykonuje się do czasu uzyskania jednorodnej konsystencji bez grudek. Rozrabiając gładź nie należy się jednak spieszyć, gdyż mogłoby to doprowadzić do zbytniego napowietrzenia masy.
Jeśli zależy nam na skróceniu czasu prac, lepszym wyborem będzie gotowa gładź. Jest to też wygodniejsze rozwiązanie. Aby maksymalnie przyspieszyć prace, gładź gotową można nanosić na ściany metodą natryskową.

gotowa gładź

 

Gotowa gładź i sucha mieszanka – zastosowanie oraz zużycie

Gotowe gładzie oraz gładzie w postaci proszku mają praktycznie takie samo zastosowanie – pozwolą nam uzyskać gładkie ściany i sufity wewnątrz pomieszczeń. Mogą być nanoszone na wszystkie mineralne, nośne podłoża takie jak beton, tynki cementowe, cementowo-wapienne, tynki gipsowe oraz płyty gipsowo-kartonowe, wolne od substancji obniżających przyczepność (np. tłuszczy, bitumów i pyłów).
Zużycie gładzi może różnić się w zależności od wybranego produktu. Dla przykładu, zużycie Gładzi gipsowej 6.6 w postaci suchej mieszanki przeznaczonej do rozrobienia z wodą, wynosi ok. 1 kg masy/m2 przy grubości warstwy 1 mm. Takie samo zużycie ma gotowa bezpyłowa gładź szpachlowa Royal Finish Plus 14.2. W przypadku gładzi polimerowej w postaci fabrycznie przygotowanej masy Royal Finish 14.1 zużycie wynosi około 1,5 kg/m2 przy grubości warstwy 1 mm.
Jeśli chodzi o grubość warstwy to w przypadku gładzi rozrabianych z suchej mieszanki wynosi ona teoretycznie od 1 do 10 mm. Grubsza warstwa umożliwia przykrycie niezbyt dużych nierówności ścian i sufitów. W praktyce jednak grubość warstwy takiej gładzi wynosi maksymalnie 5 mm. Stosowanie grubszej warstwy do niwelowania nierówności muru byłoby nieekonomiczne.
Gotowa gładź to produkt, który nanosi się cieńszą warstwą: grubości 1-3 mm. Będzie więc dobrym wyborem m.in. do ostatecznego wygładzania równych lecz chropowatych powierzchni.

gotowa gładź

 

Ekonomiczna i czysta praca

Na korzyść gotowych mas przemawia to, że niewykorzystany produkt możemy szczelnie zamknąć i przechować na później np. na potrzebny drobnych prac remontowych. Można też przerwać pracę w dowolnym momencie i wrócić do nich bez strat materiału. W przypadku gładzi rozrobionej z suchej mieszanki czas zużycia jest mocno ograniczony. Już po około godzinie niewykorzystana gładź nie będzie się nadawała do użycia. Gotowa gładź może więc nam zapewnić mniejsze straty materiału.
Przewagą gładzi w postaci suchej mieszanką nad produktem gotowym jest z pewnością cena. Gładzie gotowe są bowiem nadal droższe od tych wymagających rozrobienia.
Wygładzanie ścian z użyciem gotowej gładzi to także większa czystość w miejscu pracy. Nie musimy czyścić wiadra po przygotowaniu masy (gotową gładź możemy nabierać prosto z wiaderka, w którym została zapakowana), ograniczone jest również pylenie. Występuje ono jedynie podczas obróbki materiału (można je jednak maksymalnie ograniczyć, stosując bezpyłową gładź szpachlową Royal Finish 14.2, nakładaną metodą „mokre na mokre”). W przypadku gładzi sypkich pylenie występuje zarówno podczas przygotowania i rozrabiania mieszanki, jak i później podczas szlifowania powierzchni.

gładkie ściany

Podsumowując, jeśli chcemy aby wygładzanie ścian i sufitów przebiegło szybko i nie mamy doświadczenia w rozrabianiu suchej mieszanki, a zależy nam na zastosowaniu produktu o najlepszych parametrach, warto zdecydować się na gładź gotową.
Jeśli natomiast wyznacznikiem jest cena i chcemy maksymalnie obniżyć koszt prac wykończeniowych, wygładzenie ścian możemy wykonajmy stosując gładź w postaci suchej mieszanki.

Przeczytaj także: 


► Jak przygotować ściany pod gładź?
► Wygładzanie ścian i sufitów – jak uniknąć błędów?