Klej do płytek ściennych i podłogowych

Płytki ceramiczne to materiał wykończeniowy, który na stałe wpisał się w aranżację domowych wnętrz. Jednym z warunków uzyskania estetycznej i trwałej okładziny ściennej oraz podłogowej jest właściwy dobór kleju. Odpowiedni produkt ułatwi i przyspieszy również prace glazurnicze.

Sprawdzone kleje cementowe

Aby dobrać odpowiedni klej do płytek należy w pierwszej kolejności dostosować produkt do rodzaju podłoża. Podłożem pod płytki podłogowe w nowobudowanych domach jest zazwyczaj podkład podłogowy, zwany również wylewką bądź szlichtą. Płytki ścienne przykleja się natomiast najczęściej do ścian murowanych, nierzadko również otynkowanych. We wszystkich tych przypadkach sprawdzi się cementowy klej do płytek (oznaczony literą C). Sprzedawany jest on w postaci suchej, fabrycznie przygotowanej mieszanki, zawierającej cement, sortowane kruszywa mineralne oraz domieszki poprawiające parametry techniczne i właściwości robocze (np. polimery odpowiedzialne m.in. za elastyczność klejów i środki modyfikujące, decydujące m.in. o szybkości wiązania). W przypadku otynkowanych lub surowych murów, a także tradycyjnych podkładów podłogowych wystarczający będzie klej do płytek oznaczony symbolem C1, a więc tzw. klej normalnie wiążący.
Odpowiednie, staranne przygotowanie podłoża do przyklejania płytek może uchronić przed koniecznością kupowania bardziej specjalistycznych, droższych produktów i pozwoli zastosować standardowy klej cementowy. Nie warto więc bagatelizować prac przygotowawczych i przede wszystkim dokładnie oczyścić oraz zagruntować podłoże przed nakładaniem kleju.

klej do płytek

Fot. Kleje cementowe to mieszanina spoiw wiążących hydraulicznie kruszywa i dodatki organiczne. Klej miesza się z wodą bezpośrednio przed użyciem.

Rodzaj i format płytek

Wybierając klej do płytek trzeba uwzględnić również rodzaj stosowanej okładziny. Większość klejów przeznaczonych jest do przyklejania płytek ceramicznych, gresowych oraz kamiennych. Wyjątek stanowią marmury, które wymagają specjalnych klejów. Do kamieni naturalnych oraz mozaiki szklanej zaleca się kleje na bazie białego cementu. Ich zastosowanie pozwoli uniknąć prześwitywania szarej zaprawy oraz przebarwień na płytkach.
Jako płytki podłogowe często wybierane są produkty o formacie większym niż 25×25 cm. W takim przypadku warto zdecydować się na klej do płytek o wydłużonym czasie otwartym (oznaczony symbolem E). Zawarte w nich specjalne dodatki umożliwiają prowadzenie prac glazurniczych wolniej i staranniej. Wydłużony czas otwarty pozwala na położenie płytki nawet do 30 minut od nałożenia kleju na podłoże. Taki produkt będzie dobrym wyborem m.in. dla osób bez większego doświadczenia, które podejmują się samodzielnego układania okładziny.
Do przyklejania modnych płytek wielkoformatowych warto stosować klej uelastyczniony, charakteryzujący się upłynnioną konsystencją, która ułatwi równomierne rozprowadzanie produktu.

Dodatkowe właściwości

W przypadku przyklejania płytek podłogowych często duże znaczenie ma czas, po jakim można chodzić na świeżo ułożonej okładzinie. Jeśli zależy nam na szybkim użytkowaniu posadzki warto wybrać szybkowiążący klej do płytek (oznaczony literą F).
Nie każda zaprawa przeznaczona do układania płytek podłogowych sprawdzi się podczas przyklejania płytek ściennych, m.in. z uwagi na bardziej płynną konsystencje. Do płytek ściennych zaleca się klej o zmniejszonym spływie, czyli tiksotropowy oznaczony literą T. Dzięki jego właściwościom płytki przyklejane do pionowej powierzchni ścian nie będą osuwać się.
Jeśli płytki będą przyklejane do ścian wykonanych w konstrukcji lekkiego szkieletu i wykończonych np. płytami gipsowo-kartonowymi zaleca się stosowanie kleju cementowego odkształcalnego (oznaczonego symbolem S1) lub kleju o wysokiej odkształcalności (S2).

klej do płytek ściennychFot. Do przyklejania płytek ścienny należy stosować klej o zmniejszonym spływie. 

Kleje do płytek SOLBET

Do przyklejania płytek ściennych i podłogowych wewnątrz budynku można użyć:

Zaprawy klejącej Gabit INTERIOR 7.3 – płytki ceramiczne i kamienne z wyjątkiem marmurowych.
Zaprawy klejącej Gabit SUPER 7.1 – płytki ceramiczne, gresowe i kamienne z wyjątkiem marmurowych.

Oba produkty są klejami cementowymi C1 (normalnie wiążącymi) o zmniejszonym spływie (T). Zaprawa klejąca Gabit SUPER 7.1 charakteryzuje się dodatkowo wydłużonym czasem otwartym (E) i może być stosowana również na zewnątrz budynków. Ze względu na zwiększoną przyczepność i elastyczność jest polecana także do stosowania na ogrzewanych podkładach podłogowych.
Kleje do płytek SOLBET rekomendowane są do przyklejania okładzin o formacie do 30×30 cm.

Przeczytaj także: 


6 ważnych zasad, dzięki którym unikniesz pękania i odspajania płytek