Jaki klej do styropianu grafitowego? Przyklejanie płyt styropianowych

Przystępując do prac ociepleniowych z użyciem styropianu grafitowego należy przestrzegać kilku podstawowych, lecz bardzo ważnych zasad. Dotyczą one odpowiedniego przechowywania płyt styropianowych oraz warunków prowadzenia prac. Dostosowanie się do reguł wykonawczych oraz wybór systemu ociepleń, w skład którego wchodzi m.in. klej do styropianu grafitowego, zapewnią nam trwałość wykonywanej termoizolacji.

Jak przechowywać styropian grafitowy?

Sposób przechowywania styropianu grafitowego może mieć duży wpływ na trwałość ocieplenia. Niezwykle ważne jest, aby płyty styropianowe nie były narażone na oddziaływanie promieniowania słonecznego. W przeciwieństwie do białego styropianu, który odbija promienie słoneczne, ciemny kolor płyt powoduje nagrzewanie się materiału. Jeśli na nagrzane płyty zostanie nałożona zaprawa klejowa, to nastąpi jej przyspieszone wiązanie. W efekcie cement zawarty w zaprawie zacznie się szybko kruszyć, co będzie prowadzić do odrywania się płyt styropianowych od podłoża. Z tego względu styropian grafitowy należy chronić przed nagrzewaniem się i przechowywać w miejscu bez dostępu do promieniowania słonecznego, najlepiej pod zadaszeniem.

Jak przyklejać styropian grafitowy?

Podłoże do przyklejania płyt styropianowych należy przygotować zgodnie z instrukcją opracowaną przez Instytut Techniki Budowlanej („Bezspoinowy system ocieplania ścian zewnętrznych budynków”) oraz ze sztuką budowlaną.
Zanim na płyty zostanie nałożony klej do styropianu grafitowego zaleca się przeszlifować ich powierzchnię papierem ściernym lub pacą-tarnikiem do szlifowania styropianu. Następnie należy starannie oczyścić płyty z pyłu. Luźne zanieczyszczenia mogą bowiem pogorszyć przyczepność kleju.

Po wykonaniu tych prac można przystąpić do nanoszenia zaprawy klejącej na płyty. Powinien to być klej do styropianu grafitowego, a więc zaprawa, która została określona przez producenta jako możliwa do zastosowania w pracach ze styropianem o ciemnej barwie.
Grafitowe płyty styropianowe można przyklejać za pomocą kleju do styropianu SOLBET Gabit TERMO 1.6 oraz zaprawy klejącej do ociepleń na cemencie białym (SOLBET Gabit TERMO 1.4) lub na cemencie szarym (SOLBET Gabit TERMO 1.5).
W trakcie prowadzenia prac ociepleniowych należy stosować osłony elewacyjne, powodujące zacienienie ocieplanych ścian. Dzięki nim styropian grafitowy nie będzie narażony na działanie promieni słonecznych również w czasie wykonywania prac. Jest to ważne, ponieważ przy pojawieniu się intensywnego nasłonecznienia, ściśle przyklejone nagrzane płyty mogą zwiększać nico swe wymiary, co w efekcie spowoduje ich odspajanie się od niezwiązanego jeszcze kleju i odpadanie ze ścian.
Dalsze czynności, czyli mocowanie płyt, wykonanie warstwy zbrojącej wraz ze wzmocnieniem narożników otworów okiennych i drzwiowych oraz prace tynkarskie należy wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną oraz zaleceniami producenta używanego systemu ociepleń. Osłony zacieniające zaleca się pozostawić do zakończenia prac ociepleniowych.