Naprawa ścian – jak ukryć rysy i ubytki?

Otwory po gwoździach i kołkach, ustabilizowane, nieduże rysy powierzchniowe i spękania można naprawić poprzez ich szpachlowanie. W ten sposób usuwa się również uszkodzenia w ścianach przed ich tynkowaniem. Taka naprawa ścian nie wymaga specjalnych narzędzi, ani umiejętności.

Występowanie rys i niewielkich spękań może dotyczyć zarówno nowych, jak i starych ścian. Zarysowania na powierzchni nowych tynków pojawiają się m.in. w wyniku nieodpowiednio przygotowanego podłoża, źle dobranych proporcji zaprawy tynkarskiej (w przypadku suchych mieszanek niewłaściwej proporcji wody) czy nadmiernego skurczu tynku.

Przygotowanie do prac naprawczych

Aby naprawa ścian przyniosła oczekiwany efekt podłoże wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed przystąpieniem do naprawy rys, niewielkich spękań i ubytków w ścianach warto je nieco poszerzyć i pogłębić, co zapewni miejsce dla odpowiedniej warstwy masy naprawczej i ułatwi dokładne wypełnienie szczeliny. Do powiększenia rys może posłużyć ostra końcówka szpachelki.
Po poszerzeniu i głębieniu uszkodzeń naprawianą powierzchnię ściany należy starannie oczyścić z pyłu i luźnych fragmentów tynku oraz zagruntować. W tym celu można posłużyć się gotowym do użycia środkiem gruntującym.

SOLBET Akryl Plus 12.2. zwiąże luźne cząsteczki, zapewni od odpowiednią przyczepność nakładanej masy do podłoża i wyrówna jego chłonność.

Preparat gruntujący nanosi się cienką warstwą na naprawianą powierzchnię za pomocą niewielkiego pędzla. Przed rozpoczęciem dalszych prac należy odczekać, aż grunt dobrze wyschnie.

naprawa ścian

Naprawa ścian z użyciem gipsu 

Naprawa ścian – rys, niewielkich spękań i ubytków wykonywana jest najczęściej z użyciem masy szpachlowej. W tym celu można posłużyć się Gipsem szpachlowym SOLBET 6.5. Ma on postać suchej mieszanki, którą wystarczy rozrobić w odpowiednich, wskazanych na opakowaniu proporcjach z wodą.

gips szpachlowy

Po rozrobieniu masę nanosi się na uszkodzoną powierzchnię szpachelką dociskając ją do podłoża, aby masa dokładnie wypełniała szczelinę. Nadmiar gipsu rozprowadza się równomiernie szpachelką wygładzając jednocześnie powierzchnię.

szpachlowanie

W przypadku pęknięć powierzchni zaleca się zastosowanie taśmy lub siatki zbrojącej (takiej, jakiej używa się do szpachlowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych). Wzmocni ona nową warstwę i zapobiegnie pojawianiu się nowych spękań w tym miejscu. Taśmę lub siatkę wtapia się w warstwę gipsu szpachlowego i rozprowadza go równomiernie szpachelką, do momentu, aż dobrze pokryje on wzmacnianą powierzchnię.
Gdy gips wyschnie można przystąpić do przeszlifowania powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym. Po oczyszczeniu naprawianych miejsc z pyłu należy pokryć je warstwą preparatu gruntującego
Akryl Plus 12.2. Ponieważ zaszpachlowane miejsca mogą wyraźnie różnić się kolorystycznie od reszty ścian, warto je pomalować farbą, którą został pokryty tynk. Do malowania naprawionych powierzchni można przystąpić dopiero po wyschnięciu gruntu.

Przeczytaj także: 


► Gips szpachlowy czy gładź gipsowa?