Jak przygotować ocieplone ściany do tynkowania? Warstwa zbrojona

Odpowiednie przygotowanie ocieplonych ściany do tynkowania wymaga wykonania warstwy zbrojonej. Oczyszczony mur pokrywa się zaprawą klejącą, w którą wtapia się siatkę tynkarską. Tylko odpowiedni klej wraz z siatką z włókna szklanego stanowi stabilne podłoże na styropianie pod różnego rodzaju tynki.

Przygotowanie ocieplenia do wykonania warstwy zbrojonej

Warstwa zbrojona powinna być wykonywana na odpowiednio przygotowanym ociepleniu. Po około dwóch dniach od przyklejenia płyt styropianowych należy je przeszlifować papierem ściernym lub specjalnymi tarkami – zdzierakami do styropianu i dodatkowo zamocować łącznikami mechanicznymi (kołkami). Jeśli styropian nie został pokryty warstwą zbrojoną do dwóch tygodni od czasu przyklejenia, należy ocenić jego jakość. Płyty pożółkłe o pylącej powierzchni koniecznie wymagają przeszlifowania grubym papierem ściernym. Powstały podczas szlifowania pył trzeba zmieść z powierzchni płyt przed nałożeniem kleju do siatki.

Wykonanie warstwy zbrojonej

Warstwa zbrojona może być wykonywana przy wykorzystaniu dwóch produktów – Zaprawy klejącej Gabit Termo Plus na cemencie białym 1.4 lub na cemencie szarym 1.5.

Zaprawę klejącą Gabit Termo Plus na cemencie białym 1.4 stosuje się pod elewacje z jasnych tynków, natomiast na cemencie szarym 1.5 pod tynki o ciemniejszych kolorach.

W pierwszej kolejności należy przygotować odpowiednio zaprawę klejącą do siatki z włókna szklanego. Suchą mieszankę rozrabia się z odpowiednią ilością czystej, chłodnej wody (według proporcji znajdujących się na opakowaniu) ręcznie lub przy pomocy wiertarki z mieszadłem aż do uzyskania jednorodnej masy bez grudek. Konsystencję należy regulować ilością wody w podanych granicach.
Prace powinny być wykonywane w suchych warunkach, przy temperaturze powietrza i podłoża od +5ºC do +25ºC. Przygotowaną zaprawę rozprowadza się za pomocą pacy na powierzchni styropianu warstwą 2-3 mm, a następnie wtapia w nią siatkę z włókna szklanego z zachowaniem zakładów minimum 10 cm. Na tak przymocowaną siatkę (spodnia warstwa powinna być jeszcze świeża) nakłada się warstwę zaprawy o takiej grubości, by całkowicie zakryć siatkę.
Do nakładania tynku można przystąpić po wcześniejszym zagruntowaniu podłoża preparatem Solplast Plus 10.2 i wyschnięciu warstwy gruntującej.

Przeczytaj także:


Tynkowanie ścian a warunki atmosferyczne
Tynkowanie ocieplonych ścian: najlepiej z system ociepleń