Podkład podłogowy zespolony czy podkład pływający?

Równa i estetyczna podłoga to marzenie wielu inwestorów. Oczywiście wpływ na to ma materiał posadzkowy, jaki wybierzemy do wykończenie podłogi.`Jednak pamiętajmy, że nawet najlepszy nie będzie spełniał swoich funkcji, jeśli nie zastosujemy odpowiedniego podkładu podłogowego. Jaki podkład podłogowy wybrać?

Podkład podłogowy to warstwa pod posadzką, która pełni bardzo ważne funkcje. Do wyboru mamy podkłady tradycyjne, tzw. wylewki (jastrychy, szlichty) lub podkłady suche – wykonywane ze specjalnych płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, cementowych, OSB, wiórowych lub desek. Sposób wykonania podkładów podłogowych zależy od konstrukcji podłoża. W domach jednorodzinnych czy mieszkaniach najczęściej stosuje się podkłady pływające, natomiast zespolone przeznaczone są do garaży czy piwnic. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ułożyć go również w domu.

Jaki podkład podłogowy wybrać – zespolony czy podkład pływający?

To, jaki podkład podłogowy zastosujemy w naszym domu, zależy od stanu i rodzaju podłoża oraz funkcji pomieszczenia. Pamiętajmy, że musi być fachowo wykonany, ponieważ tylko wtedy możemy liczyć na maksymalną trwałość i użyteczność podłogi.
W przypadku, gdy posadzka nie wymaga dodatkowej ochrony przed zimnem, wilgocią oraz hałasem możemy z powodzeniem wykonać podkład podłogowy trwale związany z podłożem, czyli podkład zespolony. Wykonuje się go na stabilnym, suchym i wolnym od zanieczyszczeń podłożu, które wymaga jedynie wyrównania i/lub wzmocnienia. Do wyboru mamy podkłady tradycyjne (jastrychy) oraz masy samopoziomujące. Podkład zespolony wykonuje się bezpośrednio na nośnym podłożu konstrukcyjnym – stropie lub płycie fundamentowej grubości już od 1 mm. Oba te elementy muszą tworzyć spójną całość. Aby spełnić ten warunek należy wykonać warstwę gruntującą (tzw. warstwę szczepną) – sposób dobieramy według zaleceń producenta podkładu. Niekiedy do wykonania warstwy szczepnej wymagane są specjalistyczne wyroby.

Jeśli podłoże, na którym chcemy ułożyć podkład podłogowy jest nierówne, ma małą wytrzymałość lub zachodzi ryzyko zawilgocenia podkładu, najlepiej ułożyć szlichtę grubości 50 mm na warstwie oddzielającej (np. folii polietylenowej o grubości 0,2 mm). Taka dodatkowa warstwa umożliwi niezależną pracę podkładu podłogowego.

Podkłady zespolone i na warstwie oddzielającej wykonuje się przeważnie tylko w nieogrzewanych garażach lub piwnicach.

Natomiast w pomieszczeniach, w których zależy nam na dodatkowej ochronie termicznej i akustycznej, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie podkładu pływającego. Powinien mieć on grubość minimum 35 mm. Od podłoża oddziela go warstwa izolacyjna ze styropianu, wełny mineralnej lub maty wygłuszającej. Materiał izolacyjny układa się na całej powierzchni podłogi, a dopiero na niej izolację przeciwwilgociową, np. folię. Jeśli planujemy zastosowanie ogrzewania podłogowego, podkład pływający jest również właściwym rozwiązaniem.

Do wykonywania podkładów podłóg ogrzewanych oraz podkładów niezwiązanych z podłożem służy Posadzka cementowa 8.1. Ma ona postać suchej mieszanki, którą wystarczy rozrobić z odpowiednią ilością wody. Zastępuje tradycyjne jastrychy cementowe przygotowywane na budowie, znacznie ułatwiając i przyspieszając wykonanie prac.

 

Przeczytaj także:


► Posadzka cementowa – kiedy się sprawdzi, jak ją wykonać?
Podkłady podłogowe do układania ręcznego i maszynowego