Posadzka cementowa – kiedy się sprawdzi, jak ją wykonać?

Aby posadzka w naszym domu była estetyczna i trwała, niezbędne jest wykonanie równego i poziomego podkładu podłogowego. Tradycyjnie jest on wykonywany jako posadzka cementowa. 

Podkład podłogowy to niezbędna warstwa podłogi. Dzięki niemu utworzymy równe i stabilne podłoże do ułożenia materiału posadzkowego. Ze względu na wysoką wytrzymałość bardzo często zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i budynkach przemysłowych, magazynach, na podjazdach i tarasach jako podkład stosuje się wylewki cementowe, takie jak Posadzka cementowa 8.1.

Jaka posadzka cementowa?

Posadzka cementowa 8.1 ma postać suchej mieszanki do samodzielnego rozrobienia na budowie – wystarczy wymieszać ją z wodą w proporcji wskazanej na opakowaniu. Posadzka cementowa służy do wykonywania warstw podkładowych wewnątrz i na zewnątrz budynków pod płytki ceramiczne, kamienne, wykładziny dywanowe, PVC, korkowe, panele, parkiet i deski. Posadzka cementowa Solbet sprawdzi się także jako podkład podłóg ogrzewanych oraz niezwiązanych z podłożem. Taka posadzka może przykrywać także wszelkie instalacje i warstwy izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej. Może również stanowić ostateczną warstwę – efekt finalny, dekoracyjny, uzyskamy poprzez zatarcie wylewki cementowej. Posadzka cementowa w postaci suchej mieszanki z powodzeniem zastępuje tradycyjne jastrychy cementowe przygotowywane na budowie, znacznie ułatwiając i przyspieszając wykonanie prac.

Jak ułożyć posadzkę cementową?

Posadzkę cementową układamy na podłożu cementowym, które powinno być mocne, nośne i odłuszczone. Wszelkie luźne fragmenty muszą zostać wcześniej usunięte. Jeśli podłoże jest chłonne, należy je najpierw zagruntować, najlepiej użyć produktu tego samego producenta co posadzka cementowa. W przypadku Posadzki cementowej 8.1 będzie to Grunt Akryl Plus 12.2.

Posadzka cementowa ma postać suchej mieszanki, którą mieszamy z wodą. Dokładne proporcje podane są na opakowaniu – należy ich przestrzegać, aby posadzka zachowała swoje właściwości. Pamiętajmy, aby kolejne partie zaprawy przygotowywać z tą samą ustaloną na początku ilością wody. Posadzkę cementową Solbet nanosi się mechanicznie za pomocą mixokreta. Możemy także posadzkę układać i mieszać ręcznie – wiertarką z mieszadłem lub w betoniarce.
Posadzkę cementową wylewa się między listwami dystansowymi, rozprowadza drewnianą lub metalową łatą, zaciera i wygładza pacą. Aby zapobiec kurczeniu się podkładu, jego powierzchnię należy podzielić dylatacjami. Przez kilka pierwszych dni świeżą wylewkę musimy zwilżać wodą, możemy ją także przykryć folią. 
Grubość podkładu cementowego układanego na izolacji termicznej czy akustycznej musi wynosić minimum 3,5-4 cm. W przeciwnym przypadku musimy posadzkę zazbroić. Unikniemy tego, zwiększając grubość wylewki do 7-8 cm.

Przeczytaj także:


► Posadzka cementowa – jak ją wykonać?
► Podkład podłogowy – rodzaje i zastosowanie