Jak przyklejać płytki na zewnątrz budynku?

Płytki na zewnątrz domu układamy na tarasie, balkonie czy choćby schodach. Takie powierzchnie narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych przez cały rok. Dlatego jeśli chcemy, aby estetycznie wyglądały, podczas układania płytek musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Sekret trwałości powierzchni znajdujących się na zewnątrz domu wyłożonych płytkami zależy od odpowiednio dobranej okładziny oraz prawidłowego wykonania wszystkich warstw, które się pod nimi znajdują oraz zachowania odpowiednich spadków i skutecznego odprowadzenia wody opadowej. Błędy, nawet te najdrobniejsze, popełnione podczas prac wykończeniowych będą skutkowały zawilgoceniem, przeciekaniem czy przemarzaniem podłoża, co spowoduje odpadanie płytek zewnętrznych.

Podczas budowy tarasu, balkonu czy podestów schodów zewnętrznych należy nadać im odpowiedni spadek. Można go formować zarówno w płycie konstrukcyjnej, jak i wylewce. Optymalny spadek nie powinien być mniejszy niż 2%.

Podłoże pod płytki na zewnątrz

Podłoże pod płytki musi być równe, czyste, zwarte i nośne. Wszelkie luźne fragmenty i stare powłoki malarskie należy usnąć. Jeżeli podłoże wymaga wyrównania, możemy zastosować zaprawę wyrównującą. Do tego celu możemy z powodzeniem wykorzystać Posadzkę cementową 8.1, która jest bardzo wytrzymała i odporna na ścieranie.
Zanim zaczniemy układać płytki, musimy najpierw zagruntować wylewkę, np. za pomocą Gruntu Akryl Plus 12.2. Odpowiedni preparat gruntujący wzmocni podłoże oraz zmniejszy nasiąkliwość, poprawi także przyczepność kleju oraz płytek. Emulsję pozostawiamy do wyschnięcia – w zależności od zastosowanego preparatu schnie ona 4-24 godziny. Aby zabezpieczyć taras czy balkon przed wilgocią, powinniśmy także zastosować system uszczelnień. Składa się on z izolacji w postaci płynnej folii, taśm, narożników i mankietów uszczelniających.

Podstawa to dobry klej

Płytki przeznaczone do układania na zewnątrz muszą być mrozoodporne, nienasiąkliwe i odporne na ścieranie. Także klej musi być przeznaczony do stosowania na zewnątrz. Płytki na zewnątrz powinny być przyklejane preparatem elastycznym, który zapewni także przyklejenie okładziny do podłoża całą jej powierzchnią. W tym przypadku dobrze sprawdzi się Zaprawa klejąca Super Gabit 7.1. Ma ona postać suchej mieszanki, którą należy rozrobić z wodą. Czynność tę najlepiej wykonać mechanicznie, za pomocą wiertarki z mieszadłem. Przygotowując klej stosujmy się do zaleceń producenta – wszelkie niezbędne informacje zamieszczone są na opakowaniu. Zaprawa klejąca zachowuje swoje właściwości przez około 2 godziny. Jeśli w tym czasie zgęstnieje, mieszamy ją ponownie, jednak nie dolewamy wody.

Przyklejanie płytek

Płytki na zewnątrz przyklejamy metodą dwustronną w taki sposób, aby przestrzeń pod płytkami była w 100% wypełniona. Zaprawę klejącą nakładamy zarówno na podłoże, jak i na spodnią część płytki. Zaprawę nanosimy na podłoże gładką stroną pacy stalowej, następnie równomiernie rozprowadzamy i profilujemy (możliwie w jednym kierunku), używając pacy ząbkowanej. Nie nakładajmy jednorazowo zaprawy na zbyt dużą powierzchnię, ponieważ po rozprowadzeniu zachowuje właściwości klejące przez ok. 20-30 minut.

Przed rozpoczęciem układania płytek na powierzchniach pionowych należy zamontować wypoziomowaną listwę startową – ułatwi wypoziomowanie pierwszego rzędu płytek. Na rynku dostępne są zaprawy o zmniejszonym spływie. Ich konsystencja pozwala na bezpiecznie przyklejenie płytek na pionowych powierzchniach bez ryzyka ich obsunięcia.

Po naniesieniu zaprawy na podłoże pokrywamy całą spodnią część płytki cienką warstwą kleju, także za pomocą gładkiej pacy. Płytki układamy z lekkim przesunięciem, tzn. przykładamy płytkę w niewielkiej odległości od poprzedniej płytki i po dociśnięciu dosuwamy do wymaganego położenia. Taki sposób zagwarantuje, że zaprawa klejąca wypełni przestrzeń pod płytką. Jeśli zajdzie taka potrzeba, większe płytki możemy dobić gumowym młotkiem. Czas korygowania płytki wynosi ok. 10 minut od momentu jej dociśnięcia. Użytkowanie posadzki lub spoinowanie okładziny można rozpocząć po stwardnieniu zaprawy, nie wcześniej niż po 48 godzinach od przyklejenia płytek.

Przeczytaj także:


► Jaki klej do płytek ceramicznych wybrać
► Przyklejanie płytek – ważne zasady