Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych

Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych mają wiele zalet. Do najważniejszych zalicza się ich szybką budowę oraz niewielką masę, co pozwala stawiać przegrody praktycznie w dowolnym miejscu na stropie, bez obaw o jego nadmierne obciążenie. Pomijając konieczność wykonania gładzi, takie ściany można też wykonać bez uciążliwych prac w wykończonym już wnętrzu, tworząc w ten sposób nowe podziały lub w razie potrzeby szybko i sprawnie je zdemontować.

Jak zbudowane są ściany z płyt gipsowo-kartonowych?

Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych to potoczna nazwa tego typu konstrukcji. Ich fachowe określenie to ściany szkieletowe o lekkiej konstrukcji i okładzinie z płyt gipsowo-kartonowych.
Szkielet takich ścian działowych wykonuje się ze specjalnych profili C i U wykonanych ze stali ocynkowanej. Profile U to profile poziome, które mocuje się do podłoża (stropu, sufitu). Profile pionowe C przykręca się m.in. do istniejących ścian, do których ma przylegać nowa przegroda wewnętrzna. Umieszcza się je też dodatkowo między profilami poziomymi, aby wzmocniły konstrukcję. Tak powstaje rama – szkielet ściany z płyt gipsowo-kartonowych.
Gdy konstrukcja lekkiego szkieletu jest już gotowa przykręca się do niej docięte na odpowiedni wymiar płyty gipsowo-kartonowe. Przytwierdza się je najpierw z jednej strony ściany na tzw. mijankę, czyli w taki sposób, aby krawędzie poziome poszczególnych płyt nie wypadały w jednej linii.
Po zamocowaniu okładziny z jednej strony, przestrzeń między profilami konstrukcji wypełnia się wełną mineralną, która stanowi izolację akustyczną ściany działowej z płyt gipsowo-kartonowych. W tej przestrzeni umieszcza się też instalacje. Następnie przystępuje się do montażu płyt g-k z drugiej strony stelaża.

Ważne spoinowanie

Miejsca łączenia poszczególnych płyt należy zaspoinować. Staranność wykonania tego etapu będzie wpływać na jakość i estetykę ściany działowej. Niewłaściwe spoinowanie często uwidacznia się w postaci pęknięć na łączeniach płyt. Aby ich uniknąć należy przestrzegać kilku prostych, lecz ważnych zasad.

Przede wszystkim miejsca łącznia płyt warto w pierwszej kolejności zagruntować, co wyrówna ich chłonność i zapobiegnie zbyt szybkiemu odciąganiu wody z zaprawy. W tym celu można posłużyć się gruntem Akryl Plus 12.2. Po jego wyschnięciu na łącznia nakłada się masę szpachlową w kierunku poprzecznym do styku płyt. Szczeliny powinny być dokładnie wypełnione gipsem, a nadmiar masy zebrany pacą. Następnie w wygładzoną warstwę wtapia się siatkę lub taśmę zbrojącą do płyt g-k. Wzmocni ona miejsce łączenia i zapobiegnie pojawianiu się rys.
Gdy gips szpachlowy wyschnie nakłada się drugą warstwę o szerokości nieco większej od poprzedniej. Po związaniu masy spoinę należy przeszlifować do uzyskania gładkiej powierzchni.
Tak wykonana ściana działowa z płyt gipsowo-kartonowych jest przygotowana do całopowierzchniowego zagruntowania i malowania lub nakładania gładzi gipsowej bądź polimerowej.

Przeczytaj także: 


Jak zabezpieczyć naroża ścian przed tynkowaniem?