Sposoby na gładkie ściany – tynk i gładź

Gładkie ściany wewnętrzne to obecnie standard wykończenia wnętrz. Równe, wygładzone powierzchnie są najlepszym podłożem pod powłoki malarskie, cienkie tapety czy fototapety. Sposobów na uzyskanie gładkich ścian jest kilka. Oto najczęściej stosowane.

Aby uzyskać gładkie powierzchnie ścian warto sięgnąć po tynk gipsowy lub gładź gipsową. Oba materiały produkowane są na bazie gipsu. Rozrobione mieszanki nanosi się na powierzchnie ścian i wygładza. Innym sposobem na gładkie ściany z wykorzystaniem przetworzonego gipsu jest zastosowanie tzw. suchych tynków. Metoda ta wykorzystuje zwykle płyty gipsowo-kartonowe, które przykleja się do powierzchni ścian lub mocuje do stelaża.

Gładkie ściany z tynkiem gipsowym

Tynk gipsowy służy do wykonywania jednowarstwowych wypraw tynkarskich wewnątrz budynków. Powierzchnia tynku gipsowego po zatarciu jest gładsza niż tynku cementowo-wapiennego, dlatego jest on chętniej wybierany, gdy w grę wchodzą gładkie ściany.
Tynk gipsowy sprawdzi się również jako podłoże pod gładzie gipsowe, wapienne lub cementowe. Może być stosowany na wszystkie mineralne, nośne podłoża, takie jak bloczki z betonu komórkowego, cegły i pustaki ceramiczne, silikaty, beton, stare i mocne tynki cementowo-wapienne. Przed przystąpieniem do nakładania tynku mury z bloczków z betonu komórkowego należy po oczyszczeniu zagruntować środkiem gruntującym do bardzo chłonnych podłoży.
Grubość nakładanej warstwy tynku gipsowego nie przekracza zwykle 2 cm.

W sprzedaży znaleźć można zarówno produkty przeznaczone do nanoszenia ręcznego (Tynk gipsowy ręczny 6.1) jak i za pomocą agregatu tynkarskiego (Tynk gipsowy lekki do nakładania maszynowego 6.3).

Wygładzanie ścian gładzią

Jeśli zależy nam na jeszcze lepszym efekcie warto zdecydować się na gładź gipsową. Po jej użyciu i przeszlifowaniu powierzchni, ściany stają się idealnie gładkie. Grubość warstwy gładzi wynosi 2-3 mm, nie sprawdzi się więc ona w przypadku powierzchni o dużych ubytkach i nierównościach. Podłoże, na które będzie nakładana gładź musi być wyrównane. Z tego względu gładź gipsowa jest najczęściej stosowana do dekoracyjnego wyrównywania chropowatej powierzchni innych tynków wewnątrz budynku (najczęściej cementowo-wapiennych) przed malowaniem i tapetowaniem. 

Do wygładzania powierzchni ścian i sufitów służy Gładź gipsowa 6.6. Może być ona stosowana również do szpachlowania płyt gipsowo-kartonowych.

Suche tynki

Gładkie ściany uzyskamy również decydując się na zamocowanie do ich powierzchni płyt gipsowo-kartonowych. Płyty można mocować do murów klejem gipsowym lub przykręcać do stalowego bądź drewnianego stelaża. Przyklejanie płyt bezpośrednio do ścian to dobre rozwiązanie, gdy mury są stosunkowo równe. W przypadku ścian o znacznych nierównościach i ubytkach lepszym rozwiązaniem będzie montaż płyt g-k na stelażu. Połączenia płyt po zamontowaniu wymagają spoinowania gipsem szpachlowym, w który wtapia się taśmę z włókna szklanego. Aby ujednolicić wygląd okładziny z płyt ich powierzchnię można też wykończyć gładzią gipsową.

Do mocowania płyt gipsowo-kartonowych do ścian służy Klej gipsowy 6.9. Do spoinowania połączeń płyt g-k należy wybrać Gips Szpachlowy 6.5, a do wykańczania powierzchni płyt Gładź gipsową 6.6.

 

Przeczytaj także: 


► Jak przygotować ściany wewnętrzne przed tynkowaniem?
► Jak nakładać tynk gipsowy?