Suche tynki, czyli gładkie ściany bez tynkowania

Suche tynki to płyty, najczęściej gipsowo-kartonowe przyklejone do ścian na placki kleju gipsowego. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych tynków wykonywanych wewnątrz budynku. Suche tynki pozwalają ograniczyć wilgoć technologiczną w pomieszczeniach i przyspieszyć prace wykończeniowe, umożliwiają bowiem wykończenie ścian bez konieczności wykonywania tzw. prac mokrych. Niewielkie ilości wody są potrzebne jedynie do rozrabiania zaprawy klejowej, służącej do przyklejania płyt do powierzchni muru, oraz zaprawy szpachlowej przeznaczonej do spoinowania połączeń płyt.

Sposób na estetyczne ściany

Suche tynki pozwalają uzyskać gładkie, równe powierzchnie ścian, również starych murów, bez tynkowania. Po zakończeniu przyklejania płyt i wyschnięciu spoin na połączeniach okładziny, jej powierzchnię można wykończyć cienką warstwą gładzi lub od razu pomalować, bądź wykańczać w inny sposób – np. cienką papierową tapetą lub płytkami ceramicznymi.

suche tynki solbet

 

Suche tynki w każdym pomieszczeniu

Ten sposób wykończenia ścian sprawdzi się w każdym wnętrzu – zarówno w pomieszczeniach suchych i tzw. mokrych, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza. Decydując się na suche tynki z wykorzystaniem najczęściej stosowanych w tym celu płyt gipsowo-kartonowych, do wyboru mamy m.in. płyty typu A. Są to zwykle płyty g-k przeznaczone do montażu w pomieszczeniach suchych, takich jak pokoje czy salon. Do pomieszczeń, w których panuje okresowo (do 12 godzin na dobę) podwyższona wilgotność względna do 85% (na przykład w łazience lub kuchni) przeznaczone są płyty typu H2.
W pomieszczeniach, w których szczególnie zależy nam na podwyższonej odporności ogniowej można zastosować płyty ognioodporne typu F. Do pomieszczeń wilgotnych przeznaczone są z kolei płyty ognioodporne oznaczone symbolem FH2.

Niezbędna chemia budowlana

Przystępując do wykonania suchych tynków, oprócz płyt g-k, należy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty i zaprawy:

Klej gipsowy 6.9 – posłuży do przyklejania płyt gipsowo-kartonowych,

Grunt Akryl Plus 12.2 – przeznaczony jest do gruntowania połączeń płyt g-k przed ich spoinowaniem,

Gips Szpachlowy – służy do spoinowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych.

fot. Klej gipsowy 6.9 ma postać gotowej mieszanki, którą rozrabia się z odpowiednią, wskazaną na opakowaniu ilością wody. Po rozrobieniu zaprawy gipsowej jest ona gotowa do nanoszenia na powierzchnię murów i przyklejania płyt gipsowo-kartonowych. 

Przeczytaj także: 


► Suche tynki w praktyce – jak przyklejać i spoinować płyty g-k?
Jak zabezpieczyć naroża ścian przed tynkowaniem i nanoszeniem gładzi?