Dlaczego należy stosować system ociepleń w budownictwie energooszczędnym?

Wykańczając dom energooszczędny najlepszym sposobem na jego ocieplenie jest zastosowanie systemowych rozwiązań. Dlaczego? System ociepleń to zestaw niezbędnych materiałów tworzących spójną całość, która połączona z materiałem konstrukcyjnym ścian zapewni skuteczną termoizolację oraz trwałe wykończenie ścian budynku.

System ociepleń jest popularną metodą osiągnięcia właściwej izolacyjności ścian domu energooszczędnego. Ocieplenie wykonuje się za pomocą styropianu lub wełny mineralnej. Ze względu na niższe koszty, bardziej popularna jest metoda ocieplania styropianem. System ocieplenia składa się z: kleju do styropianu, styropianu, siatki tynkarskiej z włókna szklanego, kleju do siatki, łączników mechanicznych do mocowania styropianu oraz mineralnego tynku cienkowarstwowego.

Decydując się na ocieplenie systemowe mamy gwarancję idealnego dobrania wszystkich elementów – zapewnia to odpowiednią „współpracę” wszystkich komponentów.

ZALETY STOSOWANIA SYSTEMOWEGO OCIEPLENIA

  • Oszczędność kosztów ogrzewania. Nieustająco rosnące koszty, które ponosimy na ogrzewanie domu, to dość duży problem i znacząca pozycja w budżecie domowym. Zastosowanie do ocieplenia domu systemu ociepleń pozwala zaoszczędzić nawet do 50% tych kosztów. I co ważne, zapewnia odpowiedni komfort cieplny wewnątrz obiektu.

  • Skuteczna izolacja termiczna. Wszystkie składowe elementy systemu dociepleń są idealnie do siebie dopasowane, wzajemnie uzupełniają się, tworząc skuteczną izolację cieplną ścian zewnętrznych. Za dom energooszczędny według europejskiej normy ISO uznajemy taki, który ma zapotrzebowanie na energię poniżej 70 kW/m2. Zastosowanie systemu ociepleń gwarantuje spełnienie tego warunku.

  • Trwałość i niezawodność układu. Kompletny system ociepleń daje zarówno gwarancję właściwej współpracy całego układu, jak i jego trwałości przy równoczesnym spełnieniu standardów bezpieczeństwa. Zastosowanie kompletnego – skomponowanego w oparciu o testy i badania – systemu ocieplenia jest zdecydowanie bardziej uzasadnione ekonomicznie niż termoizolacja wykonana przy użyciu przypadkowych materiałów o nieznanych parametrach.

  • Odporność. Wchodzące w skład systemu poszczególne produkty są produkowane w oparciu o nowoczesne technologie i surowce najwyższej jakości, dzięki czemu wykonane ocieplenie jest odporne na warunki atmosferyczne, estetyczne i trwałe.

  • Ocieplenie bez błędów. Dzięki systemowym rozwiązaniom podczas ocieplania domu można uniknąć błędów wykonawczych. Ich montaż jest łatwy, nie wymaga więc poszukiwania specjalistycznych ekip wykonawczych. Dodatkowo płyty styropianowe są lekkie, łatwe w montażu i odporne na zawilgocenie, a praca z nimi nie wymaga stosowania masek, rękawic i innych środków ochrony, jak to ma miejsce w przypadku prac z innymi materiałami izolacyjnymi.

  • Gwarancja. Tzw. składaki produktów wykonane nawet z materiałów renomowanych marek mogą się nie sprawdzić. Producenci materiałów nie biorą odpowiedzialności za efekt działania elewacji ocieplonej losowo zestawionymi produktami. W takim przypadku koszty naprawy ponosi wykonawca lub inwestor – są one często droższe niż montaż przebadanego, sprawdzonego przez producenta kompletnego systemu ociepleń.

  • Wsparcie techniczne. Większość renomowanych producentów na swoich stronach internetowych zamieszcza karty techniczne, instrukcje, poradniki i rysunki techniczne, ułatwiające pracę z poszczególnymi produktami systemu.

Przeczytaj także: 


► Z czego składa się system ociepleń?
► Solidne ocieplenie ścian – 10 zasad dobrego wykonawcy