Tynk gipsowy a cementowo-wapienny – czym się różnią?

Wśród tynków wewnętrznych największą popularnością cieszy się tynki cementowo-wapienne i gipsowe. Każda z tych zapraw ma swoich zwolenników i przeciwników. Np. tynki gipsowe cieszą się największą popularnością w inwestycjach deweloperskich. Przed podjęciem decyzji o wyborze właściwego tynku, warto wiedzieć czym charakteryzują się obie grupy produktów.

Tynki cementowo-wapienne i gipsowe różnią się pod wieloma względami. Podstawowa różnica tkwi w ich składzie, co ma wpływ również na właściwości użytkowe. Tynki cementowo-wapienne to mieszanka cementu, wapna i kruszyw. Tynki gipsowe składają się z mieszanki gipsu, wapna hydratyzowanego i kruszyw mineralnych. To właśnie cement, wapno i gips w dużej mierze decydują o właściwościach poszczególnych tynków.

Tynk cementowo-wapienny vs gipsowy

♦ Tynk gipsowy stosuje się do wykańczania powierzchni sufitów i ścian wewnątrz budynku. Tynk cementowo-wapienny ma szersze zastosowanie, ponieważ może być używany również na zewnątrz budynków [takim produktem jest np. Zaprawa tynkarska cementowo-wapienna SOLBET 5.1].

♦ Otynkowane powierzchnie tynkiem cementowo-wapiennym są trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż tynkiem gipsowym.

♦ Tynk cementowo- wapienny można stosować zarówno w pomieszczeniach suchych jak i wilgotnych np. w łazience, suszarni. Dzięki zawartości wapna jest bardziej odporny na pleśnie i grzyby. W przypadku tynku gipsowego, nie zaleca stosowania się go w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.

♦ Powierzchnie otynkowane tynkiem cementowo-wapiennym są bardziej chropowate niż tynkiem gipsowym, ale na tym polega jego urok (fot.).

fot. Struktura tynku cementowo- wapiennego.

♦ Tynk gipsowy nakłada się na tynkowane powierzchnie jedną warstwą, ale wymaga dodatkowo zastosowania gładzi. Tynk cementowo-wapienny nanosi się w dwóch (obrzutka i narzut) lub w trzech warstwach (obrzutka, narzut i gładź).

fot. Wykonywanie tynku cementowo- wapiennego SOLBET: wyrównywanie powierzchni łatą.

♦ Oba rodzaje tynków nadają się do naprawy. Tynk cementowo-wapienny powinno się naprawiać za pomocą mieszanki o takiej samej frakcji kruszywa, jak pierwotnie zastosowany tynk. Tynk gipsowy można naprawić np. za pomocą gładzi gipsowej.

 

Przy wyborze tyku powinno się wziąć pod uwagę:

 

♦ względy estetyczne (np. gładkość / chropowatość powierzchni),

♦ względy trwałości związane z użytkowaniem pomieszczeń,

♦ przystosowanie do warunków mokrych,

♦ finalny koszt wykończonych powierzchni, przy uwzględnieniu kosztów wykonania tynków oraz ew. gładzi).

 

Nasza rada:

Wskazane jest, żeby inwestorzy przed podpisaniem umowy z wykonawcą tynków zobaczyli na innej inwestycji, jakie tynki on wykonuje, jak wygląda ich faktura oraz czy inwestorom będzie to pasować. Powierzchnia tynków wg normy to ta, nadająca się pod gładzie. Są jednak wykonawcy, którzy potrafią wykonać odpowiednie tynki cementowo-wapienne pod malowanie. To duże oszczędności dla inwestorów, którzy nie muszą wówczas stosować gładzi, które są kosztowne. Dlatego warto to wcześniej rozeznać. Rozczarowania są najczęstszą przyczyną sporów, których można byłoby uniknąć postępując w opisany wyżej sposób.

 

Przeczytaj także: 


► Wady i zalety popularnych tynków wewnętrznych
Wstęp do tynkowania: obrzutka tynkarska