Tynk i gładź gipsowa – dlaczego warto je stosować?

Tynk i gładź gipsowa to produkty chętnie wybierane i stosowane przez wykonawców oraz inwestorów. Nie tylko pozwalają uzyskać gładkie powierzchnie ścian ale też zapewniają odpowiedni mikroklimat wnętrz.

Tynk i gładź gipsowa są produktami ekologicznymi, główny składnikiem suchych mieszanek, z których powstają jest gips. Produkty gipsowe są łatwe w stosowaniu i wydajne. Wpływa to korzystnie na przyspieszenie prac oraz koszt wykończenia ścian.

Zalety produktów gipsowych

Wyroby gipsowe Solbet są wyprodukowane z gipsów uzyskanych w wyniku prażenia. Tworzą przyjazny klimat we wnętrzach. Zastosowane w budynkach w postaci tynków wpływają korzystnie na wilgotność powietrza. Są w stanie wchłonąć nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddać ją, kiedy wilgotność jest niska.
Ponieważ jednak tynk i gładź gipsowa to produkty szybko chłonące wilgoć nie są zalecane do pomieszczeń o utrzymującej się przez dłuższy czas wilgotności powietrza powyżej 70%. Lepiej więc unikać stosowania tych produktów w łazienkach o niezbyt skutecznej wentylacji.
Dzięki niewielkiemu ciężarowi nasypowemu tynki gipsowe mają nieznacznie lepszą od tynków cementowo-wapiennych izolacyjność cieplną. Charakteryzują się też dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży, dzięki czemu są wyrobami uniwersalnymi, o szerokim zastosowaniu. Tynk i gładź gipsową łatwo się przygotowuje (rozrabia) i nakłada. Mają krótki czas wiązania, co wpływa na skrócenie czasu realizacji robót budowlanych.

Kiedy warto postawić na tynk lub gładź gipsową?

Oba produkty pozwalają uzyskać gładkie powierzchnie ścian, co ma duże znaczenie w przypadku modnego ostatnio dekorowania wnętrz sztucznym oświetleniem, które uwydatnia wszelkie niedoskonałości ścian. Tynk gipsowy po zatarciu jest bardziej gładki niż powierzchnia tynku cementowo-wapiennego. Powierzchnie, które pokrywa gładź gipsowa są z kolei idealnie gładkie, pod warunkiem, że będą umiejętnie nanoszone na równe podłoża. Cienka warstwa gładzi nie ukryje bowiem nierówności murów.

Przeczytaj także: 


► Gładź gipsowa w użyciu – jak ją nakładać?
► Suche tynki, czyli gładkie ściany bez tynkowania