Tynkowanie maszynowe w 3 krokach

Tynkowanie maszynowe to dobre rozwiązanie m.in. w przypadku wykańczania dużych powierzchni. Ten rodzaj aplikacji tynków sprawdzi się również dobrze, gdy w grę wchodzi czas – np. gdy gonią nas krótkie terminy. Nanoszenie tynku maszynowego nie jest trudnym zajęciem, wymaga jednak wprawy. Prace tynkarskie warto więc zlecić doświadczonej ekipie wykonawczej.

Tynkowanie maszynowe polega na aplikacji zaprawy tynkarskiej na powierzchnie ścian i sufitów za pomocą agregatu tynkarskiego. Pozostałe etapy prac (np. zacieranie i wygładzanie) wykonuje się ręcznie.

Krok 1 – przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do prac tynkarskich należy odpowiednio przygotować podłoże, co zapewni właściwą przyczepność i trwałość tynku. Podłoże powinno być czyste, suche i pozbawione luźnych, odspajających się warstw. Powierzchnię ścian należy też zagruntować, co pozwoli m.in. wyrównać chłonność podłoża. Na styku dwóch różnych materiałów budowlanych na jednej płaszczyźnie oraz na bruzdach instalacyjnych zaleca się stosowanie siatki podtynkowej, dzięki której unikniemy powstawania rys.

Krok 2 – rozrabianie tynku

Tynkowanie maszynowe wymaga zastosowania odpowiedniego agregatu tynkarskiego. Agregat należy podłączyć do stałego źródła prądu oraz wody. Suchą mieszankę rozrabia się z odpowiednią ilością czystej, chłodnej wody, mieszając w agregacie tynkarskim. Wsypuje się ją do kosza zasypowego agregatu. Po sprawdzeniu konsystencji zaprawy można rozpocząć prace tynkarskie. Wyrobiona zaprawa pompowana jest wężem do dyszy wylotowej znajdującej się na końcówce natryskowej, skąd wydobywa się na zewnątrz.

rozrabianie tynku
Wsypywanie mieszanki do agregatu tynkarskiego.

Krok 3 – tynkowanie maszynowe i dalsza „obróbka” tynku

Zaprawę z agregatu kierujemy za pomocą końcówki natryskowej na przygotowane wcześniej podłoże. Powinna być ona skierowana do podłoża pod kątem 60-90° i znajdować się ok. 15-40 cm od niego, w zależności od rodzaju nakładanej warstwy (obrzutka, narzut, gładź). Tynk natryskuje się na powierzchnię w sposób ciągły.
Kolejne etapy prac zależą od rodzaju stosowanego tynku. Należy zatem przestrzegać wskazówek producenta danej zaprawy tynkarskiej.
Po narzuceniu tynku ściągną się go łatą typu „H”, w celu wstępnego wyrównania.

ściąganie tynku łatą H
Podczas ściągania tynku łatą na bieżąco uzupełnia się ubytki.

Następnie należy uzupełnić ewentualne ubytki i wyrównać całą powierzchnię po rozpoczęciu wiązania tynku przy pomocy łaty trapezowej. Czynność tę wykonuje się do uzyskania całkowitej równości tynku. Ostatnim etapem jest wygładzanie powierzchni.
Po dokładnym wyrównaniu za pomocą łaty tynku maszynowego cementowo-wapiennego 5.2, należy go zrosić wodą i zatrzeć pacą styropianową. W celu uzyskania gładkiej powierzchni tynk obrabia się pacą filcową.

Przeczytaj także: 

► 
Jakie tynki maszynowe mamy do wyboru?
► Jaki tynk wewnętrzny wybrać?