Co warto wiedzieć o tynku silikatowo-silikonowym?

Tynk silikatowo-silikonowy należy do grupy wypraw cienkowarstwowych. Może być nanoszony na różne podłoża, co czyni go tynkiem o szerokim zastosowaniu. Jest używany m.in. w systemach ociepleń. Dzięki swym właściwościom może być również stosowany do wykańczania powierzchni wewnątrz budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Właściwości tynku silikatowo-silikonowego

Tynk silikatowo-silikonowy mocno wiąże z podłożem tworząc trwałą, odporną na uszkodzenia mechaniczne powłokę. Jest również bardzo odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz na promieniowanie UV. Dzięki zastosowaniu specjalnych pigmentów do kolorowania tynku zachowuje swój kolor na długie lata.
Tynk silikatowo-silikonowy charakteryzuje się niską nasiąkliwością i wysoką dyfuzyjnością (oznacz to, że tynk jest paroprzepuszczalny, a więc „oddycha”). Tworzy bardzo szczelną powłokę hydrofobową (o małej nasiąkliwości). Dzięki temu nie ma ryzyka, że tynk zacznie pęcznieć, nawet jeśli jest narażony na długotrwałe działanie wody, np. w czasie wielodniowych opadów deszczu. Hydrofobowość przekłada się również na odporność tynku na zabrudzenia. Poprawia m.in. efekt samoczyszczenia powłoki – umożliwia zmywanie z elewacji podczas opadów deszczu resztek osiadającego na niej pyłu. Elewacja budynku wykończona tynkiem silikatowo-silikonowym jest łatwa do utrzymania w czystości również ze względu na to, że tynk silikatowo-silikonowy tworzy na niej powłokę obojętną elektrostatycznie. Ponadto powłoka tynkarska po nagrzaniu się nie staje też lepka, dzięki czemu nie przywiera do jej powierzchni trwale kurz ani inne zabrudzenia. Z tego względu tynk silikatowo-silikonowy polecany jest m.in. w przypadku budynków usytuowanych np. przy ruchliwych ulicach.
Tynk silikatowo-silikonowy zawiera również specjalną kompozycję środków biobójczych, co znacznie ogranicza rozwój na powierzchni elewacji grzybów, glonów, mchów, porostów i innych mikroorganizmów.

Tynk silikatowo-silikonowy a szybkość prac elewacyjnych

Dużą zaletą tynków silikatowo-silikonowych jest łatwość ich użycia. Mają one postać gotowej do użycia masy, którą przed nanoszeniem wystarczy jedynie zamieszać w całej objętości opakowania. Gotowy tynk to duże ułatwienie i przyspieszenie prac wykończeniowych. Odchodzi bowiem konieczność przygotowywania zaprawy na budowie – mieszania suchej mieszanki z odpowiednią ilością wody i rozrabianie do uzyskanie jednolitej masy. Wykonawca oraz inwestor zyskują też pewność, że nakłada zaprawa ma deklarowane przez producenta parametry.

SOLBET tynk zewnętrzny silikonowo-silikatowy 3.1 przeznaczony jest do nanoszenia ręcznego lub maszynowego, za pomocą agregatu tynkarskiego. Zastosowanie agregatu dodatkowo usprawnia prace tynkarskie i pozwala szybciej zakończyć etap prac wykończeniowych.
Należy jednak pamiętać, że faktury tynku nakładanego ręcznie i maszynowo mogą się różnić. Nie zaleca się więc łączenia dwóch metod nanoszenia tynku na jednej powierzchni.

3.1 SOLBET Tynk silikonowo-silikatowy zewnętrzny

fot. SOLBET tynk zewnętrzny silikonowo-silikatowy 3.1