Jak wybrać preparat gruntujący?

Przed rozpoczęciem prac tynkarskich czy malarskich należy zawsze odpowiednio przygotować podłoże. Oprócz oczyszczenia powierzchni wymagają one często również zagruntowania. W tym celu stosuje się różnego rodzaju grunty. Jaki preparat gruntujący wybrać?

Preparaty gruntujące wzmacniają podłoże oraz sprawiają, że stają się one niepylące. Zmniejszają również chłonność podłoża, dzięki czemu gwarantują lepszą przyczepność. Bardzo ważne jest odpowiednie zastosowanie i właściwy dobór środka gruntującego.

Grunt głęboko penetrujący

Taki preparat gruntujący penetruje słabe i kruche podłoże. Środki tego typu stosowane są głównie w celu wzmocnienia powierzchni, m.in. remontowanych starych posadzek betonowych lub tynków. Poprawiają też przyczepność klejów, tynków, farb i glazury itp.
Grunt penetrujący powinien być stosowany na zwartych, nie odspajających się podłożach. Preparatem głęboko penetrującym nie należy gruntować tynków lub betonowych posadzek odspajających lub łuszczących się. Zadaniem gruntu penetrującego jest również wyrównywanie chłonności podłoża.
Takie grunty, jak np. Grunt Akryl Plus 12.2 mogą być stosowane do gruntowania i wzmacniania porowatych podłoży gipsowych, gipsowo-kartonowych, cementowych, tynków wapiennych, cementowo-wapiennych itp. Sprawdzą się jako baza pod farby, kleje, szpachlówki i tynki oraz pod posadzki użytkowe wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Preparat gruntujący pod tynk

Grunt przeznaczony do stosowania pod tynki to preparat z dodatkiem cząsteczek mineralnych (najczęściej kwarcowych). Dzięki temu dodatkowi preparat gruntujący sprawia, że pokryta nim powierzchnia staje się szorstka, a więc stanowi dobre podłoże pod nowy tynk. Ułatwia tym samym trwałe nanoszenie zaprawy tynkarskiej i zapewnia dużą przyczepność między podłożem i tynkiem.
Takie grunty stosuje się m.in. pod tynki gipsowe, cementowo-wapienne, cienkowarstwowe tynki dekoracyjne i mozaikowe. Ich zadaniem jest też wzmocnienie podłoża i wyrównanie jego chłonności. Do takich preparatów zalicza się Grunt kwarcowy Solplast 10.1. W przypadku nanoszenia tynku cienkowarstwowego wymagającego fakturowania dobrym wyborem będzie grunt Solplast Plus 10.2.

GruntY pod zaprawy na bazie gipsu

Ich głównym zadaniem może być zmniejszanie i wyrównywanie chłonności podłoża i zapewnienie wysokiej przyczepności tynków. Produkty spełniające oba te kryteria to grunty przeznaczone są do silnie chłonnych podłoży np: z cegły, betonu komórkowego, podłoży cementowych i cementowo-wapiennych, itp. Zalicza się do nich preparat Gipskontakt Plus 11.2. Dzięki niemu nałożone tynki wiążą i wysychają równomiernie i nie są narażone na „odparzenie”. Grunt po wyschnięciu tworzy niebieską, paroprzepuszczalną powłokę.
Do przygotowania powierzchni niechłonnych, takich jak gładkie podłoża betonowe, oraz gładkie niechłonne podłoża mineralne, stosuje się preparaty, których zadaniem jest jedynie zapewnienie wysokiej przyczepności tynkom gipsowym. Takim gruntem jest Gipskontakt 11.1.

Przeczytaj także:


► Kiedy gruntowanie jest koniecznie
► Gruntowanie powierzchni – 5 zasad dobrego wykonawcy