Zaprawa murarska do ścian energooszczędnych

Aby dom spełniał wymogi energooszczędności musi mieć ciepłe ściany. Przyjmuje się, że ich współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 0,2 W/(m2·K). Stosując powszechnie dostępne materiały budowlane bez problemu można wznieść ściany o tak niskim współczynniku. Czy zaprawa murarska wpłynie na izolacyjność termiczną ścian domu energooszczędnego?

Wybór odpowiedniej zaprawy powinien być uzależniony m.in. od rodzaju ścian domu. Nie każda zaprawa murarska sprawdzi się tak samo dobrze w przypadku ścian jedno-, jak i wielowarstwowych.

Zaprawa murarska a warstwowe ściany energooszczędne

Ściany energooszczędne najłatwiej jest wymurować jako dwuwarstwowe, a więc takie, w których mur osłania warstwa termoizolacji. Dlaczego? Ponieważ najprostszym sposobem uzyskania oczekiwanego współczynnika przenikania ciepła U jest zastosowanie warstwy ocieplenia o odpowiedniej grubości.
W przypadku ścian warstwowych to właśnie ocieplenie w największym stopniu odpowiada za izolacyjność termiczną przegrody. Z tego względu elementy murowe ścian warstwowych mogą być murowane praktycznie na każdej zaprawie – np. na zwykłej zaprawie (tradycyjnej) – bez obawy o znaczne pogorszenie termoizolacyjności ściany.

Zaprawa murarska do ciepłych ścian jednowarstwowych

Ściany energooszczędne można też wybudować jako jednowarstwowe. Ponieważ w tego typu przegrodach mur pełni funkcję zarówno konstrukcyjną i termoizolacyjną, do jego budowy należy wybrać zaprawę do cienkich spoin. Dlaczego? Ponieważ tylko spoiny wypełnione zaprawną o minimalnej grubości (0,5-3 mm) nie będą tworzyć siatki mostków termicznych, którymi ciepło ucieka na zewnątrz budynku.

Jeśli do budowy ścian energooszczędnych wybierzemy bloczki z powierzchniami czołowymi wyprofilowanymi na pióra i wpusty wówczas nie ma potrzeby wypełniania spoin pionowych zaprawą. Takie rozwiązanie sprawia, że udział zaprawy w powierzchni muru jest jeszcze mniejszy. Zmniejsza się też ryzyko wystąpienia miejsc, w których mogą powstawać mostki termiczne.

 

Przeczytaj także: 


► Zaprawa do ścian jednowarstwowych
► Zaprawa zimowa – sposób na murowanie zimą?