Zaprawa do ścian jednowarstwowych

Zaprawa murarska pełni istotną rolę w zachowaniu odpowiednich właściwości konstrukcyjnych i cieplnych ścian zewnętrznych. Dobra zaprawa do ścian jednowarstwowych nie powinna pogarszać ich termoizolacyjności. Jaki produkt sprawdzi się najlepiej w przypadku takich przegród?

Ściany jednowarstwowe to mury zewnętrzne, które nie zostaną osłonięte warstwą termoizolacji w postaci styropianu czy wełny. Z tego względu wznoszony mur musi pełnić nie tylko funkcję konstrukcyjną, ale też stanowić skuteczną barierę dla uciekającego z domu ciepła. Aby było to możliwe do budowy ścian jednowarstwowych wykorzystuje się materiały charakteryzujące się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Do takich zalicza się m.in. bloczki z betonu komórkowego.
Odpowiednio dobrany materiał murowy to jednak dopiero połowa sukcesu. Aby ściany jednowarstwowe były ciepłe konieczne jest zastosowanie zaprawy murarskiej, która stworzy mocne połączenie elementów murowych bez ryzyka wystąpienia mostków termicznych.

Dlaczego tradycyjna zaprawa do ścian jednowarstwowych to niekorzystny wybór?

Ściany murowane na zaprawie tradycyjnej mają grube, 8-15-milimetrowe spoiny. Stanowią one 6-8% powierzchni muru. Wydaje się, że to niewiele, jednak biorąc pod uwagę wysokie wymagania stawiane ścianom jednowarstwowym nie należy bagatelizować doboru odpowiedniej zaprawy i dokonywać wyboru według klucza najtańszego produktu. Zaprawa do ścian jednowarstwowych nie powinna wpływać negatywnie na izolacyjność termiczną przegrody, a tak jest niestety w przypadku zwykłej zaprawy (tradycyjnej). Wypełnione nią grube spoiny będą miejscem ucieczki ciepła z wnętrza budynku nieocieplonego. Zaprawa tradycyjna nie sprawdzi się więc w przypadku budowy ścian jednowarstwowych. Jej zastosowanie zniweczyłoby starania włożone w dobór ciepłego materiału ściennego i znacznie pogorszyło izolacyjność termiczną całej ściany.

Zaprawa do ścian jednowarstwowych – najlepiej cienkowarstwowa

Aby uniknąć mostków termicznych w ścianie jednowarstwowej do jej murowania należy wybrać zaprawę do cienkich spoin (mylnie nazywaną zaprawą klejową). Umożliwia ona wykonywanie bardzo cienkich spoin, o grubości jedynie 0,5-3 mm. Taka zaprawa do ścian jednowarstwowych pozwala znacznie zredukować lub wykluczyć występowanie mostków cieplnych na połączeniach właściwie murowanych elementów ściennych.
Na poprawę izolacyjności termicznej ściany jednowarstwowej wpływa również wybór materiałów murowych z powierzchniami bocznymi wyprofilowanymi na pióra i wpusty. Takie materiały można bowiem murować nie wypełniając spoin pionowych zaprawą. Sprawia to, że udział zaprawy w powierzchni ściany jest jeszcze mniejszy, dzięki czemu mur staje się jeszcze bardziej jednolity pod względem termicznym.

Do murowania ciepłych ścian z betonu komórkowego przeznaczona jest Zaprawa murarska do cienkich spoin do betonu komórkowego 0.1, 0.2 oraz 0.7.

 

Przeczytaj także: 


► Zaprawa na białym czy szarym cemencie?
► Co można murować na cienkie spoiny?