Zaprawa tynkarska: przygotowanie do tynkowania

Obecnie do tynkowania ścian wykorzystuje się gotowe suche mieszanki tynkarskie – wystarczy je jedynie rozrobić z odpowiednią ilością wody. Aby tynk dobrze nanieść i by spełniał swoje funkcje zaprawa tynkarska wymaga starannego przygotowania.

Zaprawa tynkarska w postaci gotowej suchej mieszanki powinna być przygotowywana według wskazówek producenta. Nie należy dodawać do niej żadnych innych preparatów i substancji niż woda. 
Do rozrobienia zaprawy przydatne będzie wiadro plastikowe z podziałką (na wodę), kastra budowlana (pojemnik na zaprawę) oraz wiertarka z mieszadłem (w przypadku zaprawy rozrabianej ręcznie).

Zaprawa tynkarska do nanoszenia ręcznego

Rozrabianie tynku cementowo-wapiennego.

Zawartość opakowania należy wsypać do odmierzonej ilości czystej wody. Proporcje mieszanki i wody powinny być zgodne ze wskazaniami na opakowaniu zaprawy tynkarskiej. Proporcje dodawanej wody wymagają niekiedy skorygowania – należy się przy tym kierować wskazówkami producenta mieszanki, oczekiwaną konsystencją zaprawy oraz warunkami atmosferycznymi, w których prowadzone są prace. Należy jednak pamiętać, że stosowanie niewłaściwej ilości wody do przygotowania zaprawy prowadzi do obniżenia parametrów wytrzymałościowych tynku.
Mieszankę należy mieszać z wodą za pomocą wiertarki z mieszadłem aż do uzyskania jednorodnej masy bez grudek. Zaprawa tynkarska jest gotowa do użycia zaraz po wymieszaniu.

Zaprawa tynkarska do nanoszenia maszynowego

W przypadku zapraw maszynowych suchą mieszankę rozrabia się z odpowiednią ilością czystej, chłodnej wody, mieszając ją w agregacie tynkarskim. Po wymieszaniu pierwszej partii zaprawy należy sprawdzić jej konsystencję i ewentualnie skorygować ilość dodawanej wody. Kolejne partie zaprawy powinno się przygotowywać zawsze z tą samą, ustaloną na początku, ilością wody.

Przeczytaj także:  


► 
Tynkowanie ścian zewnętrznych – 8 zasad dobrego tynkarza
Jakie tynki maszynowe mamy do wyboru?