Gruntowanie ścian – 5 zasad dobrego wykonawcy

Gruntowanie to bardzo ważny etap przygotowania podłoża do dalszych prac – m.in. tynkowania, malowania, przyklejania płytek. Niewłaściwie wykonane może zniweczyć prace budowlane i wykończeniowe.

1. Przygotuj odpowiednio podłoże

Podłoża przeznaczone do gruntowania muszą być: nośne, zwarte, stabilne, równe, oczyszczone z kurzu, smarów, resztek farb, pleśni, glonów, mchów itp., wolne od rys i wykwitów solnych oraz jednolicie suche na całej powierzchni. Powierzchnie spękane należy naprawić. Gruntowanie można rozpocząć dopiero wówczas, gdy zaprawy w reperowanych miejscach będą dobrze związane i wyschnięte.

2. Używaj odpowiednich preparatów

Środki gruntujące różnią się przeznaczeniem i właściwościami. Przed zakupem odpowiedniego preparatu musimy wiedzieć, jakie podłoże będzie gruntowane i jaki efekt chcemy osiągnąć – czy bardziej istotne będzie zmniejszenie chłonności podłoża chłonnego, wzmocnienie go czy też poprawa przyczepności np. pod tynk. Zagruntowanie powierzchni zbyt mocnym gruntem (np. niedostatecznie rozcieńczonym lub niewłaściwie dobranym do danego rodzaju podłoża) może skutkować np. „ślizganiem się” farby po podłożu.
Większość producentów oferuje dedykowane grunty pod konkretne podłoża i rodzaje swoich produktów. Zaletą wyboru produktów jednego producenta jest to, że ich współdziałanie jest testowane w warunkach laboratoryjnych, nie ma więc mowy o niepożądanych efektach ich stosowania.

W ofercie Solbet znaleźć można preparaty gruntujące na każdego podłoże.

3. Stosuj się do wskazówek producenta

Zanim rozpoczniemy gruntowanie powierzchni należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu środka gruntującego. W sprzedaży znaleźć można preparaty gotowe do użycia, które przed użyciem wystarczy jedynie zamieszczać oraz grunty w postaci koncentratu, który rozcieńcza się z odpowiednią ilością wody. Nie należy natomiast mieszać gruntu z farbą ani inną substancją, jeśli nie jest to zalecane przez producenta preparatu gruntującego.
Należy też stosować się do zaleceń producenta dotyczących przerw technologicznych. Dalsze prace można wykonywać dopiero gdy grunt wyschnie, czyli po upływie czasu wskazanego przez producenta danego środka gruntującego.

 

Grunt Solplast Plus przed użyciem wystarczy jedynie wymieszać.

4. Zadbaj o właściwe narzędzia

Do gruntowania powierzchni można użyć pędzla malarskiego lub wałka. Z uwagi na duże ryzyko chlapania, aplikację gruntu lepiej wykonywać z użyciem pędzla. Najlepiej postawić na szeroki pędzel ławkowy (tzw. ławkowiec). Gruntowanie może też być wykonane metodą natryskową. Sprawdzi się ona w przypadku dużych powierzchni.

5. Nie przesadź z ilością

Preparat gruntujący powinien być nakładany równomiernie. Musi być też dobrze wtarty w podłoże, aby nie powstały zacieki, które mogą się uwidocznić również po pokryciu powierzchni farbą. W czasie gruntowania należy też bardzo uważać na chlapanie, gdyż ewentualne zacieki są bardzo trudne do zlikwidowania. W przypadku gruntowania powierzchni poziomych należy unikać powstawania kałuż.

Przeczytaj także:


► Jak wybrać preparat gruntujący? 
► Kiedy gruntowanie jest koniecznie?