Jak przygotować ściany pod gładź?

Gładź gipsowa lub polimerowa to produkty, dzięki którym można uzyskać idealnie gładkie powierzchnie ścian i sufitów. Aby jednak zastosowanie gładzi przyniosło oczekiwany efekt, konieczne jest odpowiednie przygotowanie ściany pod gładź.

Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie ocenić stan wygładzanej powierzchni. Podłoże musi być nośne, suche i pozbawione zanieczyszczeń zmniejszających przyczepność nakładanej masy. Ściany pod gładź powinny być więc dobrze osuszone (wilgotność podłoża nie powinna przekraczać 2-3%) i oczyszczone m.in. z luźnych fragmentów zapraw, odspajających się powłok malarskich czy tynkarskich. Można je usunąć z powierzchni ścian  np. metalową szpachelką.
Po starannym oczyszczeniu podłoża, ściany należy też odpylić ponieważ pył i kurz znajdujące się na ich powierzchni również mogą zmniejszać przyczepność nakładanych warstw. Do oczyszczania ścian może nam posłużyć zwykła zmiotka lub odkurzacz.

Równe ściany pod gładź

Przed nakładaniem gładzi ściany powinny być także wyrównane. Gładź polimerowa lub gipsowa ma bowiem za zadanie zniwelować nieduże nierówności powierzchni i wygładzić chropowaty tynk. Nie powinna być jednak stosowana do wypełniania większych ubytków i rys w ścianach. W tym celu należy zaopatrzyć się w gips szpachlowy.

Przed przystąpieniem do szpachlowania ubytków należy te miejsca oczyścić z kurzu i pyłu, a pęknięcia w razie potrzeby nieco poszerzyć, co ułatwi dokładniejsze wypełnienie ubytku masą naprawczą.

szpachlowanie ubytków

fot. Szpachlowanie ubytków w ścianie z wykorzystaniem gipsu szpachlowego. 

Gruntowanie powierzchni

Ważnym etapem przygotowania ścian do nakładania gładzi jest ich zagruntowanie. W tym celu należy zastosować preparat głębokopenetrujący. Cząsteczki takiego gruntu wnikają głęboko w podłoże, zmniejszając i wyrównując jego chłonność. Grunt ma także za zadanie wzmocnić podłoże.
Zastosowanie preparatu gruntującego znacznie poprawia warunki wiązania gładzi. Zapobiega jej odspajaniu się od podłoża oraz pękaniu, które mogłoby być skutkiem m.in. nierównomiernego odciągania wody ze świeżej masy gładzi nałożonej na ścianę.

Do gruntowania ścian przed nakładaniem gładzi warto wybrać grunt SOLBET Akryl Plus 12.2. Jest on gotowym do użycia głębokopenetrującym preparatem. Zapobiega powstawaniu pęcherzy powietrza i nie tworzy filmu na powierzchni ścian, dzięki czemu gładź dobrze się rozprowadza – nie wałkuje się ani nie zrywa.

fot. Preparat gruntujący AKRYL PLUS 12.2

Preparat gruntujący nanosi się równomiernie na całą powierzchnię ścian pędzlem lub wałkiem. Bardzo ważne jest, aby używane w tym celu narzędzia były czyste. Wszelkie zanieczyszczenia na włosiu pędzla czy runie wałka mogą przylec z gruntem do ściany i utrudnić wygładzanie powierzchni cienką warstwą gładzi. 

Pamiętajmy – do nakładania masy można przystąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu gruntu. Czas jego schnięcia może wynieść od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

fot. Gruntowanie otynkowanych ścian przed nakładaniem gładzi. 

Gładź a świeży tynk

Do wygładzania nowych tynków można przystąpić dopiero po całkowitym związaniu zaprawy tynkarskiej. Na tynki cementowo-wapiennych gładź nanosi się nie wcześniej niż po upływie ok. 3-4 tygodni od ich wykonania, w zależności od panujących warunków, czyli temperatury i wilgotności powietrza. W przypadku tynków gipsowych należy odczekać co najmniej 2-3 tygodnie od ich ułożenia.

Przeczytaj także: 


Kiedy sprawdzi się gładź polimerowa?