Jak dobrać kolor tynku na elewacji? Kolorowy tynk zewnętrzny

Tynk elewacyjny to najbardziej popularny sposób wykończenia zewnętrznych ścian budynku. Decydując się na taką metodę do wyboru mamy dwie możliwości: położyć od razu kolorowy tynk cienkowarstwowy barwiony w masie lub biały tynk zewnętrzny pomalować farbą elewacyjną.

Zewnętrzny tynk cienkowarstwowy może być biały lub kolorowy (barwiony w masie). Nakłada się go na ściany z ociepleniem wykonane z np. bloczków z betonu komórkowego, pokrytych warstwą termoizolacji i wzmocnionych siatką z włókna szklanego.
Tynk cienkowarstwowy można położyć również na tynk tradycyjny, który najczęściej jest białoszary i chropowaty. W ten sposób można zmienić fakturę i kolor elewacji.

Kolorowy tynk zewnętrzny

Kolorowe tynki to gotowe mieszanki, które łatwo się przygotowuje. Wybór kolorów jest bardzo duży, więc nie powinniśmy mieć problemu z ich dobraniem. Jednak jeśli wybrany przez nas odcień nie występuje w palecie barw, tynk zewnętrzny można dodatkowo pomalować farbą elewacyjną. W takim przypadku pod farbę warto położyć tynk zbliżony odcieniem do farby – ewentualne uszkodzenia powłoki malarskiej będą mniej widoczne. Zaprawy tynkarskie zawierają szereg dodatków, które zapewniają im odpowiednią wytrzymałość przy układaniu w cieńszej warstwie.
Aby uniknąć różnic kolorystycznych, należy stosować kolorowe tynki pochodzące z tej samej produkcyjnej. Jedną partię wyrobu stanowi materiał mający tę samą naniesioną cechę: datę produkcji, zmianę roboczą, zamieszanie.

Jak dobrać kolor elewacji?

Kolorystyka elewacji powinna dodawać budynkowi urody i nie zakłócać jego relacji z otaczającą przyrodą. Pamiętajmy, że ściany zewnętrzne malujemy raz na kilka (a nawet kilkanaście lat), dlatego warto wybierać kolory ponadczasowe. Do takich należą odcienie ciepłe, kremowe, biele, delikatne beże itd. Są delikatne i dobrze komponują się z otoczeniem. Na elewacji możemy zastosować również kolory ciemne – najlepiej sprawdzą się na prostej bryle budynku. Świetnie nadają się również do uwypuklenia określonych elementów architektonicznych. Niestety, ciemne tynki intensywniej nagrzewają się, a takie zmiany termiczne powodują naprężenia, które mogą skutkować uszkodzeniami tynku (pęknięcia, odspojenia).
Istotne jest również zharmonizowanie kolorystyki elewacji domu z barwą innych, widocznych od zewnątrz jego elementów – pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej, rynnami, cokołami, parapetami itp.
Odpowiednio dobrany kolor może poprawić niekorzystne proporcje dachu. Na przykład, niski i rozłożysty dom z pionowymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawał się smuklejszy, a wysoki i wąski pomalowany w poziome pasy – niższy.

Dobierz właściwy kolor

Pomocne mogą okazać się programy do malowania wirtualnych domów zamieszczone na stronach wielu producentów farb. Jednak nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ patrząc się w ekran monitora nie jesteśmy w stanie wybrać idealnie koloru. Także wybierając kolor tynku czy farby ze wzornika w sklepie czy hurtowni budowlanej musimy być ostrożni, gdyż każdy odcień inaczej wygląda w świetle sztucznym niż dziennym. Pamiętajmy także, że mała próbka we wzorniku będzie wydawała się jaśniejsza niż nałożona na dużej ścianie. Również kolor w oprawie drzew będzie wyglądał inaczej niż na białym tle.
Dobrze jest przed pomalowaniem całej elewacji wykonać próby kolorystyczne na konkretnej ścianie. Najlepiej przeprowadzić je w sąsiedztwie stałych elementów, np. okien i drzwi. Pozwoli nam to wizualnie wyobrazić sobie przyszłą elewacje. Aby wykonać ocenę barwy wystarczy próbka o masie 1-2 kg.

Przeczytaj także: 


Jak przygotować podłoże pod tynk?
► Tynkowanie ocieplonych ścian: najlepiej z system ociepleń