Jak wybrać dobry klej do styropianu?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA:


W przypadku ocieplania domu styropianem, to właśnie zaprawa klejąca pełni bardzo ważną rolę przy prawidłowym mocowaniu płyt do muru. Jeśli chcemy mieć pewność, aby wybrany produkt spełnił swoje zadanie powinniśmy się zdecydować na kompletny system do ociepleń, który zagwarantuje określoną trwałość. Wybierając klej do styropianu, powinien być on pierwsza częścią składową całego systemu ociepleń. Być może „składak” będzie tańszym rozwiązaniem, ale jeśli dobierzemy niewłaściwe elementy ze sobą zapłacimy ponownie za ocieplenie elewacji. Przy wyborze kleju do styropianu, ważne jest, aby nie zawierał rozpuszczalników, które mogą rozpuścić powierzchnie styropianu. Do tego używa się najczęściej zapraw klejowych zawierających cement. Tego typu produkty wykazują dużą przyczepność do podłoży mineralnych: betonowych, murów, tynków cementowo- wapiennych. W przypadku stosowania styropianu grafitowego należy potwierdzić, czy danym system ociepleń można mocować tego typu płyty. Podczas prac ociepleniowych styropian grafitowy intensywniej się nagrzewa, co ma wpływ na nierównomierny rozkład naprężeń przez co zwiększa się jego podatność na odkształcenia. Wybrana zaprawa klejąca powinna mieć parametry zapewniające skuteczne połączenie tych elementów.

W systemie ociepleń Solbet Termo do przyklejania styropianu służy zaprawa klejąca do styropianu białego i grafitowego – Gambit Termo 1.6. Do klejenia płyt można również stosować zaprawę wzmocnioną włóknami do wykonywania warstwy zbrojnej: Gambit Termo Plus na cemencie białym 1.4 oraz na cemencie szarym 1.5. Wszystkie produkty można stosować zarówno do klejenia styropianu białego jak i grafitowego.

Zaprawa klejowa ma postać suchej mieszanki do rozrobienia z wodą. Proporcje oraz sposób sporządzania podane są na opakowaniu.

Płyty styropianowe można również kleić za pomocą piany poliuretanowej do styropianu (nie należy jej mylić z uniwersalną piana montażową). Ma on postać pianki, którą instaluje się w specjalnym pistolecie montażowym. Podczas aplikacji należy pamiętać, iż czas otwarty klejenia wynosi 5 minut, kolejne 5 minut mamy na skorygowanie przyklejanej płyty.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET