Jaki jest czas schnięcia kleju do styropianu?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA:


Czas schnięcia zaprawy klejowej do styropianu może się różnić w zależności od rodzaju kleju (jego producenta) jak również od warunków pogodowych (temperatury, wilgotności) oraz grubości nałożonego kleju.

Można przyjąć, że zaprawa klejowa schnie minimum 2 doby, ale zaleca się przystąpienie do kolejnych prac dopiero w trzecim dniu. W tym czasie należy zastosować środki ochronne, aby nie narażać świeżo przyklejonych płyt i kleju na czynniki atmosferyczne, które mogą wpłynąć na proces schnięcia zaprawy. Zwłaszcza dotyczy to styropianu narażonego na bezpośrednie działanie słońca, które może powodować deformacje płyt styropianowych.

Dokładny czas schnięcia zaprawy klejowej zależy od wielu czynników, dlatego zawsze jest warto sprawdzić instrukcję producenta kleju. W przypadku stosowania zaprawy klejącej do styropianu białego i grafitowego Gabit Termo 1.6 oraz zapraw klejących do ociepleń – Gambit Termo Plus na cemencie białym 1.4 oraz cemencie szarym 1.5 czas ten wynosi minimum 3 dni. Dopiero po upłynięciu tego czasu może przystąpić do kolejnego etapu robót na elewacji.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET