Kiedy można rozpocząć prace ociepleniowe?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA:


Przede wszystkim prac ociepleniowych nie należy rozpoczynać, gdy panują złe warunki atmosferyczne oraz ściany zewnętrzne budynku są wyraźnie zawilgocone. Na ścianach nie powinno być widać wilgotnych plam oraz zacieków. Dla prawidłowego przebiegu wiązania kolejnych warstw ważna jest temperatura otoczenia (powietrza i podłoża). Temperatura nie powinna być niższa niż +5°C i nie wyższa niż +25°C. Należy pamiętać, aby unikać rozprowadzania zapraw, tynków podczas silnego wiatru. Może on przyczyniać się do wysuszania i wysychania systemowych zapraw, przez co pogarsza się ich wiązanie. Aby tego uniknąć należy osłonić ją siatkami osłonowymi rozwieszonymi na rusztowaniu. W budynku przeznaczonym do ocieplenia powinny być zakończone prace dekarskie. Należy zamontować tymczasowy lub docelowy system orynnowania, który odprowadzi wodę opadową poza elewację budynku. Trzeba wykonać warstwy izolacyjne balkonów, tarasów oraz uszczelnić wszelkie przejścia instalacyjne przechodzące przez mury zewnętrzne. Należy śledzić prognozy pogody i szukać „okienka” z nie upalnymi, deszczowymi i bezwietrznymi dniami. W przypadku, gdy ocieplenie budynku przypadnie na wczesną wiosną lub późną jesienią należy unikać porannych i wieczornych przymrozków. Należy pamiętać, że dobre warunki pogodowe są potrzebne nie tylko podczas wykonywania prac, ale również w trakcie schnięcia kolejnych warstw mokrych systemu ETICS.

Jeśli chodzi o kwestie, czy najpierw ocieplić budynek, czy najpierw zrobić instalacje i tynki wewnętrzne, to nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Delikatna warstwa ocieplenia może ulec uszkodzeniu w trakcie robót, więc dobrze jest ją wykonywać już na końcu. Jeśli jednak w budynku w okresie jesienno-zimowo-wiosennym będą wewnątrz wykonywane instalacje i może też tynki wewnętrzne, a więc trzeba będzie utrzymać wewnątrz budynku temperaturę powyżej +5 stopni, to korzystne jest wykonanie ocieplenia przed tymi robotami.
To zawsze trzeba ustalić indywidualnie najlepiej z kierownikiem budowy, by wybrać możliwie najbardziej racjonalne rozwiązanie.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET