Jaki tynk do łazienki wybrać?

Dobierając tynki wewnętrzne należy jednak pamiętać, że powinny mieć one odpowiednią odporność na uszkodzenia oraz działanie wilgoci, dostosowaną do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jaki tynk do łazienki będzie najlepszy? Czy tynk gipsowy do łazience to dobre rozwiązanie?

Tynk gipsowy w łazience?

Tynk do łazienki powinien być odporny na działanie wilgoci. Producenci tynków gipsowych zalecają ich stosowanie w pomieszczeniach suchych, w których wilgotność względna nie przekracza 70%. Gips nie jest bowiem materiałem odpornym na zawilgocenia. W prawdzie zawarte w jego strukturze makropory pochłaniają nadmiar wilgoci, a następnie oddają ją do otoczenia, dzięki czemu tynk gipsowy wpływa korzystnie na mikroklimat w pomieszczeniach, jednak nadmiar wilgoci może wpływać destrukcyjnie na tynk gipsowy. Gips łatwo nasiąka i rozmięka, a po ponownym wysuszeniu nie osiąga już parametrów wytrzymałościowych i mechanicznych sprzed zawilgocenia. Między innymi z tego względu tynk gipsowy w łazience nie zawsze jest uznawany za korzystne rozwiązanie. Podczas kąpieli, prania czy suszenia ubrań wilgotność względna w łazience okresowo przekracza 70%. Tynki gipsowe mogą być wykonywane w łazienkach, w których wilgotność powietrza dochodzi do 80%, jednak utrzymuje się nie dłużej niż przez 10 godzin na dobę. Podwyższona wilgotność może się utrzymywać dłużej, jeśli w pomieszczeniu łazienki nie zaprojektowano odpowiedniej wentylacji lub gdy nie działa ona prawidłowo. Jeżeli system wentylacji nie usunie nadmiaru wilgoci, wówczas para wodna będzie się skraplać na powierzchni ścian i wnikać w tynk oraz mury. Taka sytuacja może mieć miejsce w łazienkach z wentylacją grawitacyjną, której działanie uzależnione jest od warunków panujących na zewnątrz budynku. Skuteczność takiej wentylacji znacznie spada, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu maleje. W przypadku budynków wentylacją grawitacyjną nie mamy więc pewności, czy wymiana powietrza będzie zawsze funkcjonowała prawidłowo i co ta tym idzie, jak długo w łazience będzie utrzymywała się niekorzystna dla tynków gipsowych podwyższona wilgotność powietrza.
Aby więc zwiększona np. po zażywaniu kąpieli, wilgotność powietrza szybko wracała do wartości poniżej 70% i nie miała negatywnego wpływu na trwałość tynków gipsowych w łazience, zaleca się stosowanie efektywnej wentylacji mechanicznej.
Ponadto we wszystkich strefach mokrych, a więc w miejscach gdzie ściany są narażone na działanie wody, należy wykonać zabezpieczenie w postaci izolacji przeciwwilgociowej, a także wykończyć powierzchnię ścian okładziną z płytek.

Cementowo-wapienny tynk do łazienki

To tynk uniwersalny. Jego uniwersalność oznacza możliwość stosowania zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku, w pomieszczeniach suchych jak i we wnętrzach, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza. Tynk cementowo-wapienny sprawdzi się więc bardzo dobrze jako tynk do łazienki.

Jaki tynk do łazienki wybrać?

fot. Zacieranie tynku cementowo-wapiennego SOLBET 5.3.

Tynk cementowo-wapienny zdecydowanie lepiej niż tynk gipsowy znosi długotrwały kontakt z wilgocią. Nie chłonie jej w takim stopniu jak tynk gipsowy, dlatego bez obaw można go stosować nawet w pomieszczeniach mokrych, takich jak sauny, baseny oraz suszarnie. Tynk cementowo-wapienniczy ma również wysokie pH, dzięki czemu jest on także odporny na korozję mikrobiologiczną.
Niezależnie od właściwości tynków cementowo-wapiennych, by zapobiec występowaniu w łazience pleśni i grzybów należy pamiętać o jej właściwej wentylacji.
Tynki cementowo-wapienne w łazience są też bardzo dobrym, mocnym podkładem pod płytki ceramiczne, którymi wykańcza się często nie tylko strefy mokre w tym pomieszczeniu. Jeśli tynkowane ściany lub ich fragmenty planujemy pokryć płytkami ceramicznymi wówczas tynku nie zaciera się na gładko, lecz wykonuje się tzw. zacieranie na ostro, zwiększające szorstkość podłoża.

Przeczytaj także: 


► Jaki tynk jest bardziej odporny na uszkodzenia?
Wady i zalety popularnych tynków wewnętrznych