Jaki tynk zewnętrzny wybrać?

Wybierając tynk zewnętrzny należy kierować się trwałością i estetyką elewacji. Ponieważ nie wszystkie tynki sprawdzą się dobrze na każdej ścianie, wybór zaprawy tynkarskiej powinien być uzależniony od rodzaju przegrody zewnętrznej.

Głównym zadaniem tynku elewacyjnego, poza zachowaniem estetycznego wyglądu ścian zewnętrznych jest ich ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych: m.in. wilgoci, mrozu, wysokiej temperatury, wahań temperatury, promieni UV. Tynk zewnętrzny powinien być też odpowiednio dobrany pod względem odporności na uszkodzenia mechaniczne np. uderzenia i ścieranie. Bardzo ważną cechą niektórych tynków zewnętrznych jest paroprzepuszczalność. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku tynkowania ścian jednowarstwowych i ocieplonych wełną mineralną, w których powinna być zapewniona możliwość dyfuzji (przenikania) pary wodnej z wnętrza budynku przez przegrodę na zewnątrz.

Tynk zewnętrzny na ściany dwuwarstwowe

Ściany dwuwarstwowe można otynkować stosując jedynie tynki cienkowarstwowe. Wybierając odpowiedni tynk elewacyjny na ocieploną ścianę należy zdecydować się na produkt wchodzący w skład systemu ociepleń oferowanego przez jednego producenta. Takie systemy składają się ze wszystkich niezbędnych do ocieplenia i wykończenia ściany produktów – od kleju do styropianu, przez płyty styropianowe i siatki tynkarskie po tynk cienkowarstwowy właśnie. Decydując się na wybór całego systemu zyskujemy pewność, że wszystkie warstwy ścienne i stosowane do ich wykonania produkty będą do siebie odpowiednio dopasowane pod względem technicznym i pozwolą uzyskać trwałe, ciepłe ściany.

Do tynkowania ścian dwuwarstwowych przeznaczony jest SOLBET tynk zewnętrzny silikonowo-silikatowy 3.1, który stanowi element systemu ociepleń Solbet Termo. Jest to tynk oparty na spoiwie silikonowo-silikatowym.

Tynk zewnętrzny na ściany jedno-i trójwarstwowe

W przypadku ścian dwuwarstwowych z pewnością nie sprawdzi się tradycyjny gruby tynk cementowo-wapienny. Taki tynk zewnętrzny nanosi się bezpośrednio na powierzchnię muru. Będzie on więc dobrym wyborem w przypadku tynkowania ścian jednowarstwowych i trójwarstwowych. Ponieważ jest on gruby i mocny, będzie dobrze chronił ściany przed różnymi uszkodzeniami. Tynk cementowo-wapienny może być też stosowany do renowacji starych tynków. Do tynkowania gładkich ścian jednowarstwowych można zastosować tynk zewnętrzny cementowo-wapienny w cieńszej np. jednowarstwowej wersji.

Do wykonywania wypraw elewacyjnych na ścianach jedno- i trójwarstwowych służy:

  • Zaprawa tynkarska cementowo-wapienna 5.1 – może być stosowana na wszystkie mineralne, nośne podłoża, takie jak cegły i pustaki ceramiczne, silikaty (wapienno-piaskowe), bloczki z betonu komórkowego, na beton oraz stare i mocne tynki cementowo-wapienne.

Przeczytaj także: 


Tynkowanie ścian zewnętrznych – 8 zasad dobrego tynkarza
Tynkowanie ścian a warunki atmosferyczne