Wstęp do tynkowania: obrzutka tynkarska
Obrzutka to pierwsza warstwa tynku wielowarstwowego, wykonana w celu zwiększenia przyczepności narzutu tynkowego do podłoża. Zwykle wykonywana jest z rzadkiej, mocnej zaprawy cementowej.
Obrzutka przeznaczona jest do wykonywania tradycyjnego podkładu poprawiającego przyczepność tynku do podłoża, tzw. szprycu. Szczególnie polecana jest jako podkład do tynków cementowo-wapiennych.
Przygotowanie podłoża
Powierzchnie tynkowane powinny zostać oczyszczone, a warstwy o niskiej wytrzymałości usunięte. Bezpośrednio przed wykonaniem obrzutki podłoże należy zmoczyć czystą wodą. Jeżeli istnieje potrzeba redukcji chłonności podłoża, zaleca się stosowanie emulsji gruntującej. Obrzutka nie powinna być stosowana na podłożach drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych.
Obrzutka w postaci suchej mieszanki
Suchą mieszankę należy zarobić odpowiednią ilością czystej, chłodnej wody, mieszając w agregacie tynkarskim (w przypadku obrzutki do nanoszenia mechanicznego) lub wiertarki z mieszadłem (w przypadku preparatu do nanoszenia ręcznego). Po wymieszaniu pierwszej partii zaprawy należy sprawdzić jej konsystencję i ewentualnie skorygować ilość dodawanej wody. Kolejne partie obrzutki trzeba przygotowywać zawsze z tą samą, ustaloną na początku, ilością wody.
Obrzutka tynkarska 5.0 może być nanoszona metodą mechaniczną oraz ręczną na wszystkie mineralne, nośne podłoża, takie jak cegły i pustaki ceramiczne, silikaty (bloczki wapienno-piaskowe), bloczki z betonu komórkowego, beton, stare i mocne tynki cementowo-wapienne, wolne od substancji obniżających przyczepność, takich jak tłuszcze, bitumy i pyły.
Nanoszenie obrzutki
Obrzutkę narzuca się równomiernie na całe podłoże przewidziane do obrobienia w ciągu jednego cyklu roboczego. Dalsze prace tynkarskie należy wykonywać po stwardnieniu obrzutki i jej skropieniu wodą, nie wcześniej jednak niż po 24 godzinach. Świeżo nałożona zaprawa wymaga ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr, deszcz, mróz. W przypadku prowadzenia prac wewnątrz budynków, pomieszczenia należy wietrzyć, ale nie wolno dopuścić do powstawania przeciągów i zbyt szybkiego wysychania zaprawy. W razie potrzeby (wysoka temperatura w porze letniej) tynk należy co jakiś czas zwilżyć czystą wodą.
Przeczytaj także:
► Tradycyjny tynk cementowo-wapienny – właściwości i zastosowanie
► Jak przygotować podłoże pod tynk?