Dlaczego gruntowanie jest ważne?

Jednym z głównych czynników wpływających na jakość wykonywanych prac wykończeniowych jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ten etap ma na celu zapewnić jak najlepszą przyczepność wykonywanych wypraw. Aby podłoże zostało odpowiednio przygotowane niezbędne będzie jego staranne oczyszczenie i zagruntowanie. Gruntowanie daje gwarancję, że wykonywane w dalszej kolejności prace przyniosą oczekiwany efekt.

Gruntowania wymaga praktycznie każde podłoże, na którym ma być zastosowany tynk, gładź lub zaprawa klejowa (jeśli takie zalecenie jest w instrukcji stosowanego wyrobu). Mimo że, czynność ta przygotowuje podłoże do nakładania kolejnych warstw jest często pomijana. Rezygnując z zastosowania środka gruntującego trzeba się liczyć z tym, że wykonane warstwy – np. tynku lub gładzi już po krótkim czasie mogą wymagać naprawy.

Czemu służy gruntowanie powierzchni?

Czynność ta przede wszystkim ma za zadanie:

– zmniejszyć chłonność podłoża,

– ujednolicić chłonność podłoża,

– ujednolicić fakturę powierzchni podłoża,

– związać luźne cząstki znajdujące się na powierzchni,

– wzmocnić podłoże,

– zwiększyć wydajność farb, klejów czy gładzi.

Gruntowanie przed tynkowaniem, gruntowanie przed szpachlowaniem

Zmniejsza i ujednolica chłonność podłoża, zapobiegając w ten sposób zbyt szybkiemu odciąganiu wody z zaprawy. Dzięki temu tynk ma takie same warunki wiązania na całej powierzchni – wiąże i wysycha równomiernie, osiągając wymagane parametry wytrzymałościowe.
Ujednolicenie chłonności podłoża jest ważne również w przypadku naprawianych powierzchni, czyli np. takich, w których ubytki przed nakładaniem tynku cienkowarstwowego czy gładzi były zakrywane masą szpachlową. Grunt sprawia, że cała powierzchnia ściany cechować się będzie taką samą, ograniczoną chłonnością. Gruntowanie ułatwia też późniejsze nakładanie i fakturowanie tynku.
Jeśli etap gruntowania zostanie pominięty wiązanie nałożonej zaprawy może nastąpić zbyt szybko, w wyniku czego na powierzchni tynku lub gładzi pojawią się rysy, wymagające naprawy. Pomijając gruntowanie narażamy też tynki gipsowe na tzw. „odparzenia”.
Gdy gładka powierzchnia muru czy stropu nie zostanie zagruntowana odpowiednim preparatem zaprawa nie będzie dobrze przywierać do podłoża, przez co nanoszenie tynku będzie utrudnione. Wykonana warstwa może też odspajać się od podłoża.
Pamiętajmy też, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta danego produktu. 

 

Gruntowanie przed układaniem płytek

Wzmacnia podłoże – preparat gruntujący wnika głęboko w jego strukturę i poprawia nośność. Ogranicza także pylenie powierzchni i poprawia tym samym przyczepność kleju. Zapobiega również zbyt szybkiemu odciąganiu wody z zaprawy klejącej, stwarzając właściwe warunki do jej wiązania. Pominięcie gruntowania mogłoby skutkować odspajaniem się płytek od podłoża.

Gruntowanie przed malowaniem

Poprawia przyczepność farby do podłoża, zapobiega jej łuszczeniu i pękaniu oraz występowaniu przebarwień. Dzięki użyciu odpowiedniego środka gruntującego możemy ujednolicić fakturę ściany. Zagruntowanie podłoża uszczelnia też jego strukturę przez co zwiększa wydajność farby. Stosowanie gruntu zmniejszenia więc zużycia farby nawierzchniowej, obniżając tym samym koszty prac, ponieważ oczekiwany efekt można uzyskać przy mniejszej liczbie malowań.

Gruntowanie ścian przed przyklejeniem styropianu

Gruntowanie zapobiega odspajaniu się płyt styropianowych od podłoża. Wzmacnia je i zwiększa przyczepność kleju. Odpowiednio dobrany grunt zredukuje i ujednolici chłonność powierzchni ściany, zapewniając dobre warunki do wiązania zaprawy klejącej. Chłonne podłoża zostaną nasycone gruntem, dzięki czemu nie będą odciągać wilgoci ze świeżo rozrobionej zaprawy klejowej. 

Przeczytaj także: 


Czym się różnią preparaty gruntujące?
Gruntowanie ścian – 5 zasad dobrego wykonawcy