Czym się różnią preparaty gruntujące?
Preparaty gruntujące mają za zadanie poprawić parametry podłoża przed nakładaniem tynku, gładzi, farby lub zaprawy klejącej. Gruntowanie ułatwia też nanoszenie tych warstw na powierzchnie ścian i stropów, poprawia też ich przyczepność oraz trwałość – pod warunkiem, że podczas prac wykończeniowych zostanie użyty odpowiedni środek gruntujący.
Preparaty gruntujące dobiera się pod kątem rodzaju podłoża, na którym mają być stosowane oraz właściwości materiału wykończeniowego. Wśród produktów dostępnych w sprzedaży znajdziemy preparaty gruntujące poprawiające przyczepność podłoża oraz grunty głębokopenetrujące. Różnią się one wykorzystaną podczas ich produkcji substancją czynną oraz rozmiarem cząstek materiału wiążącego, co przekłada się na właściwości tych produktów.
Preparaty gruntujące zwiększające przyczepność
Cząsteczki substancji wiążącej takich gruntów są na tyle duże, że tylko w niewielkim stopniu wnikają w podłoże. Dzięki temu tworzą na zagruntowanej powierzchni elastyczną powłokę zwiększającą przyczepność nakładanych warstw. Takie preparaty gruntujące wiążą luźnie cząstki znajdujące się na powierzchni ścian lub stropów, wzmacniają wykańczane powierzchnie i zapewniając lepsze powiązanie tynku lub kleju z podłożem. Stosuje się je najczęściej przed tynkowaniem ścian i stropów.
fot. Grunt głębokopenetrujący Akryl Plus
Grunty głęboko penetrujące
Zawierają cząsteczki substancji wiążącej nawet 10 razy mniejsze niż cząsteczki gruntów zwiększających przyczepność podłoża. Wnikają one w głąb gruntowanych materiałów budowlanych, zmniejszając i ujednolicając chłonność podłoża. Takie preparaty gruntujące zapobiegają zbyt szybkiemu oddawaniu wody z nakładanej zaprawy do podłoża. Tworzy powłoki przepuszczalne dla pary wodnej. Stosuje się je m.in. do wzmacniania porowatych podłoży gipsowych, gipsowo-kartonowych, cementowych, tynków wapiennych i cementowo-wapiennych. Mogą być używane pod farby, zaprawy klejowe, szpachlówki i tynki, na ścianach oraz podłogach.
Gotowe preparaty gruntujące i koncentraty
W ofercie producentów znajdziemy preparaty gruntujące w postaci gotowej do nanoszenia na podłoże oraz grunty w postaci koncentratów. Gotowe grunty przed użyciem wystarczy jedynie wymieszać w całej objętości opakowania, koncentraty należy uprzednio rozcieńczyć czystą wodą i dokładnie wymieszać. Inne proporcje rozcieńczania stosuje się dla podłoży bardzo chłonnych, jak np. cegły lub beton komórkowy, a inne dla podłoży o małej chłonności. W pierwszym przypadku koncentrat rozcieńcza się mniejszą ilością wody, niż podczas przygotowywania gruntu do nanoszenia na podłoża mało chłonne. Należy pamiętać, że rozcieńczenie gruntu zbyt dużą ilością wody niż zaleca producent może spowodować, że gruntowanie nie przyniesie oczekiwanego efektu. Dlatego przygotowując do użycia preparat gruntujący w postaci koncentratu należy zawsze przestrzegać wytycznych producenta odnośnie proporcji mieszania z wodą.
Przeczytaj także:
► Jak wybrać preparat gruntujący?
► Gruntowanie ścian – 5 zasad dobrego wykonawcy