Suche tynki – jak przyklejać i spoinować płyty g-k?
Suche tynki to sposób na gładkie ściany bez wilgoci technologicznej, w ilości, jak to ma miejsce w przypadku tynkowania. Przystępując do ich wykonania należy zadbać o właściwe przygotowanie podłoża oraz dobór odpowiednich produktów, zarówno do przyklejania płyt g-k, jak i ich spoinowania.
Przed rozpoczęciem prac należy dokonać oceny stanu podłoża. Powinno być ono nośne i czyste. Powierzchnie ścian należy więc starannie oczyścić, a warstwy o niskiej wytrzymałości usunąć. Istotna jest również wilgotność podłoża. Suche tynki można wykonywać, gdy nie przekracza ona 2-3%.
Ważne prace przygotowawcze
Do przyklejania płyt g-k do powierzchni ścian służy zaprawa gipsowa. Wszystkie stykające się z nią elementy stalowe należy zabezpieczyć farbą podkładową antykorozyjną. Zabezpieczenia taką farbą wymagają również miejsca docięć profili ocynkowanych.
W przypadku ścian wykonanych z materiałów o dużej chłonności, np. murów z betonu komórkowego, podłoże pod suche tynki po oczyszczeniu należy zagruntować środkiem gruntującym do bardzo chłonnych podłoży.
W celu poprawienia przyczepności podłoży gładkich, np. z betonu gładkiego oraz prefabrykowanych elementów betonowych, po usunięciu pyłu oraz środków antyadhezyjnych, należy zagruntować je odpowiednim preparatem.
Suche tynki krok po kroku
W pierwszej kolejności należy dociąć płyty gipsowo-kartonowe na żądany wymiar. Płyty powinny być krótsze od wysokości pomieszczenia o około 1,5 cm. Po docięciu płyt można przystąpić do rozrobienia kleju gipsowego.
Do przyklejania płyt gipsowo-kartonowych do ścian przeznaczony jest klej gipsowy. Zawartość opakowania należy wsypywać do odpowiedniej ilości wody, którą zaleca producent kleju i mieszać za pomocą wiertarki z mieszadłem do uzyskania jednorodnej masy bez grudek. Kolejne partie zaprawy przygotowujemy zawsze z tą samą, ustaloną na początku, ilością wody.
Płyty g-k układa się na równym, płaskim podłożu. Rozrobiony klej nanosi się na podłoże przy pomocy pacy. Zaprawę należy zużyć w stanie plastycznym. Niewykorzystana zaprawa po rozpoczęciu wiązania nie nadaje się do powtórnego zarobienia wodą i należy ją usunąć z pojemnika, ponieważ skraca czas wiązania następnego zarobu.
Przy ścianie ustawiamy dwie podkładki (np. z docinek płyty g-k), ustawiamy na nich płytę z klejem i dociskamy ją do ściany. Następnie korygujemy położenie płyty w pionie za pomocą poziomnicy i młotka z gumowym obuchem. Kolejną płytę przyklejamy do ściany na styk obok poprzedniej i korygujemy jej położenie w celu uzyskania jednolitej płaszczyzny.
Spoinowanie płyt g-k
Aby suche tynki tworzyły gładką, jednolitą powierzchnię połączenia płyt g-k należy zaspoinować. Do spoinowania połączeń płyt służy gips szpachlowy. Miejsca styków płyt przed spoinowaniem należy zagruntować preparatem Grunt Akryl Plus 12.2. Po wyschnięciu środka gruntującego nakładamy gips szpachlowy w kierunku poprzecznym do styku płyt, dokładnie wypełniając szczelinę. Nadmiar zaprawy zbieramy pacą ruchem pionowym i wygładzamy. W wygładzoną zaprawę wtapiamy taśmę zbrojącą. Po wyschnięciu pierwszej warstwy gipsu szpachlowego należy nałożyć drugą i odczekać, aż spoiny wyschną. Na koniec nakładamy trzecią warstwę – może to być gotowa gładź Royal Finish 14.1 – nanosi się ją warstwą o większej szerokości niż poprzednie. Gdy i ona wyschnie należy ją przeszlifować, dla uzyskania jednakowo gładkiej powierzchni okładziny.
Przeczytaj także:
► Gładź – rodzaje i zastosowanie
► Suche tynki, czyli gładkie ściany bez tynkowania