System ociepleń – dlaczego warto go stosować?

Ocieplając dom warto zainwestować w kompletny system ociepleń. Składa się on z odpowiednio dobranych produktów do termoizolacji i tynkowania ścian zewnętrznych.

Najczęściej stosowaną metodą ocieplenia ścian dwuwarstwowych jest system ETICS (nazywany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń BSO, a jeszcze wcześniej metodą lekką-mokrą). Metoda ta polega na mocowaniu płyt ociepleniowych do ścian budynku, wzmocnieniu ich powierzchni siatką z włókna szklanego i nałożeniu tynku cienkowarstwowego. Choć jest dobrze znana i powszechnie stosowana o błędy podczas prac ociepleniowych nietrudno. Aby ich uniknąć oprócz fachowej ekipy wykonawczej niezwykle ważny jest wybór właściwych produktów do ocieplenia ścian.
Najlepszym rozwiązaniem, umożliwiającym wykonanie trwałej termoizolacji i estetycznej elewacji, jest system ociepleń. To zestaw produktów, na który składają się grunt, zaprawa klejąca do styropianu, łączniki mechaniczne, płyty styropianowe, siatka tynkarska oraz zaprawa tynkarska.

System ociepleń to pewność dla inwestora

Eksperci oraz wykonawcy zalecają stosowanie systemu ociepleń z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim stawiając na system ociepleń zyskujemy pewność, że jego elementy składowe będą do siebie pasować i pozwolą uzyskać ocieplenie oraz wykończenie ścian o najlepszych parametrach.
Wchodzące w skład systemu poszczególne produkty są produkowane w oparciu o nowoczesne technologie oraz wysokiej jakości surowce. Co najważniejsze mają odpowiednie właściwości – nie ma więc ryzyka, że wykonując prace systemowo coś nie będzie pasować.

Gwarancja na trwałość

Przed wprowadzeniem do sprzedaży, opracowany przez danego producenta system ociepleń jest dokładnie sprawdzany pod kątem odporności na starzenie w komorach symulujących długi okres eksploatacji oraz skrajne warunki atmosferyczne. Jeśli przeprowadzane w niezależnych instytutach badania potwierdzą, że dany system ociepleń jest bezpieczny i trwały, uzyskuje on krajową aprobatę techniczną lub europejską ocenę techniczną. 

Wykonując prace ociepleniowe z produktów przypadkowo dobranych , np. poprzez wybór materiałów różnych producentów, gdzie kluczem doboru jest najniższa cena, lub też rezygnując choćby z jednego elementy systemu ociepleń na rzecz innego, pozbawiamy się gwarancji na trwałość wykonanego ocieplenia i estetycznego wyglądu elewacji przez lata.

Do ocieplenia ścian z betonu komórkowego polecany jest system ociepleń Solbet Termo, czyli zestaw wyrobów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych. Składa się on z zaprawy klejowej do styropianu, zaprawy klejowej zaprawy klejące do ociepleń na cemencie białym i szarym, preparatu gruntującego oraz tynków cienkowarstwowych.

Przeczytaj także:


► Ocieplenie ścian: jak przyklejać płyty styropianowe?
► Tynkowanie ocieplonych ścian: najlepiej z system ociepleń