Tradycyjna zaprawa murarska – wybór produktów i narzędzi

Podejmując decyzję o budowie ścian na zaprawie tradycyjnej cementowo-wapiennej możemy zdecydować się na zaprawę przygotowywaną bezpośrednio na budowie. Lepszym wyborem jest jednak tradycyjna zaprawa w postaci gotowej suchej mieszanki. Jakie korzyści przyniesie wybór drugiego rozwiązania?

Tradycyjna zaprawa w postaci suchej mieszanki

Tradycyjna zaprawa jako gotowy do rozrobienia z wodą produkt jest mieszanką cementu, wapna hydratyzowanego, wyselekcjonowanych kruszyw mineralnych oraz domieszek poprawiających parametry techniczne i właściwości robocze. Poszczególne składniki takiej zaprawy są optymalnie dobrane oraz przebadane co gwarantuje uzyskanie produktu finalnego o wysokiej jakości i dobrych parametrach. W jej przypadku nie ma ryzyka osłabienia wytrzymałości zaprawy np. w wyniku zastosowania niewłaściwych proporcji składników, co może mieć miejsce podczas przygotowywania zaprawy od podstaw bezpośrednio na budowie.
Tradycyjna zaprawa w postaci gotowej mieszanki gwarantuje też oszczędność czasu – jej przygotowanie jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Zawartość opakowania wystarczy wymieszać z odpowiednią ilością wody (wg. zaleceń producenta). Tak przygotowana zaprawa jest gotowa do użycia. Oszczędność czasu wynika również z braku konieczności organizowania placu budowy pod kątem miejsca niezbędnego do składowania poszczególnych półproduktów do wytworzenia zaprawy.

Zaprawa tradycyjna 0.5 w postaci suchej mieszanki sprzedawana jest w workach 25 kg. Zaopatrując się w towar na budowę warto zwrócić uwagę czy zawartość worków nie jest zbrylona. Jeśli mieszanka nie przesypuje się swobodnie wewnątrz worka może to oznaczać np. że była nieprawidłowo składowana.

Ważna wytrzymałość

Zaprawa zwykła podobnie jak każda inna zaprawa powinna być dobierana do rodzaju elementów murowych. Ale samo dopasowanie wytrzymałości elementów murowych i zaprawy to za mało. Jeszcze ważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności oby wyrobów. Dlatego powinno się stosować zaprawy zwykłe w postaci suchych mieszanek dostarczanych na budowę w workach, takie które producent dedykuje do jednoznacznie zdefiniowanego rodzaju wyrobu (np. Tradycyjna zaprawa murarska 0.5 do murowania ścian z autoklawizowanego betonu komórkowego). Jeżeli zaprawa jest przygotowywana na budowie lub dostarczana na budowę z wytwórni betonu, wówczas do autoklawizowanego betonu komórkowego powinna to być zaprawa cementowo-wapienna. Poza ściśle określonymi sytuacjami nie zaleca się stosowania zaprawy cementowej. Natomiast ze szczególną ostrożnością i rezerwą należy stosować zaprawy, do przygotowania których wykorzystano różnego rodzaju domieszki napowietrzające. W bardzo znaczący sposób pogarszają one przyczepność do wielu rodzajów elementów murowych.

Wybierając odpowiednią zaprawę należy zwrócić uwagę m.in. na je wytrzymałość na ściskanie. Powinna być ona zgodna z przewidzianą przez konstruktora w projekcie budowlanym i nie wyższa niż wytrzymałość na ściskanie elementów murowych.
Wytrzymałość na ściskanie zaprawy oznaczoną jest za pomocą klasy (marki – symbolu literowo-liczbowego, np. M10). Tradycyjna zaprawa murarska 0.5 ma klasę (markę) M5, co oznacza że jej wytrzymałość na ściskanie wynosi 5 N/mm2.

Murowanie na zaprawę tradycyjną – przydatne narzędzia

Tradycyjna zaprawa w postaci suchej mieszanki może być rozrabiana za pomocą wiertarki z regulacją obrotów i mieszadłem do zapraw. Użycie betoniarki jest zalecane w przypadku większych prac. Zaprawę nanosi się tradycyjną kielnią murarską. Warto zapatrzeć się również w:

  • wiadro z podziałką do precyzyjnego odmierzania wody niezbędnej do rozrobienia zaprawy;

  • kastrę budowlaną – prostokątny pojemnik do mieszania zaprawy murarskiej;

  • młotek gumowy do korygowania położenia elementów ściennych w murze;

  • poziomnicę uniwersalną do sprawdzania poziomu każdej kolejnej warstwy układanych elementów murowych;

  • pion murarski do sprawdzania pionu wznoszonej ściany;

  • sznur murarski do wyznaczenia zewnętrznej powierzchni murowanej ściany.

Przeczytaj także: 


► Zaprawa tradycyjna – co warto o niej wiedzieć
► Zaprawa tradycyjna: zasady murowania ścian