Tynk gipsowy a cementowo-wapienny – czym się różnią?
Wśród tynków wewnętrznych największą popularnością cieszy się tynk gipsowy oraz tynk cementowo-wapienny. Każda z tych zapraw ma swoich zwolenników. Przed podjęciem decyzji o wyborze właściwego tynku, warto wiedzieć czym charakteryzują się oba produkty.
Tynki gipsowe i cementowo-wapienne różnią się pod wieloma względami. Podstawowa różnica tkwi w ich składzie. Tynk gipsowy ma postać suchej mieszanki gipsu, wapna hydratyzowanego i kruszyw mineralnych. Tynk cementowo-wapienny to z kolei mieszanka cementu, wapna i kruszyw. To właśnie gips i cement w dużej mierze decydują o właściwościach poszczególnych tynków.
Tynk gipsowy a cementowo-wapienny – względy praktyczne
♦ Tynk gipsowy stosuje się do wykańczania powierzchni sufitów i ścian wewnątrz budynku. Tynk cementowo-wapienny ma szersze zastosowanie, ponieważ może być używany również na zewnątrz budynków [takim produktem jest np. Zaprawa tynkarska cementowo-wapienna SOLBET 5.1].
♦ Ponieważ gips charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością od cementu, tynk gipsowy jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne od tynku cementowo-wapiennego. W przeciwieństwie do niego tynk gipsowy nie jest też odporny na zawilgocenie. Gdy poziom wilgotności powietrza przekracza 80%, gips bezpowrotnie traci swoją wytrzymałość.
♦ Tynk gipsowy nakłada się na tynkowane powierzchnie tylko jedna warstwą. Dlatego jego wykonanie jest szybsze i mniej pracochłonne niż pokrywanie ścian tynkiem cementowo-wapiennym, który nanosi się w dwóch (obrzutka i narzut) lub w trzech warwach (obrzutka, narzut i gładź).
fot. Wykonywanie tynku gipsowego SOLBET: wyrównywanie powierzchni łatą.
♦ Tynk gipsowy wysycha znacznie szybkiej niż tynk cementowo-wapienny, który potrzebuje na to przynajmniej 28 dni. W przypadku tynku gipsowego proces ten trwa średnio około 2 tygodnie. Taki tynk będzie więc dobrym wyborem, jeśli zależy nam na przyspieszeniu prac wykończeniowych w budynku.
♦ Na powierzchni tynku cementowo-wapiennego mogą pojawiać się mikropęknięcia związane z kurczeniem się cementu podczas wysychania. Inaczej jest w przypadku tynku gipsowego, który charakteryzuje się większą elastycznością. Cecha ta sprawia również, że naruszając powierzchnię tynku gipsowego, np. wbijając w nią gwóźdź, ryzyko odpryskiwania fragmentów materiału jest mniejsze.
♦ Tynk gipsowy jest też łatwiejszy w naprawie od tynku cementowo-wapiennego. Wystarczy zastosować w tym celu np. masę szpachlową. W przypadku tynku cementowo-wapiennego, aby ukryć uszkodzenia mechaniczne niezbędne może się okazać zaciągnięcie warstwą tego tynku większej powierzchni, a nawet całej ściany. Użycie w tym celu masy szpachlowej spowoduje, że miejsce naprawy może być widoczne z uwagi na różnicę faktur chropowatego tynku cementowo-wapiennego i gładkiej masy naprawczej.
Jaki tynk wybrać? Względy estetyczne
♦ Biorąc pod uwagę względy estetyczne, czyli gładkość otynkowanej powierzchni zdecydowanie łatwiej jest taką uzyskać stosując tynk gipsowy. Po wyprowadzeniu płaszczyzny tynku łatą trapezową i wstępnym stwardnieniu zaprawy, powierzchnię zwilża się pacą gąbkową i wygładza pacą stalową. Uzyskanie stosunkowo gładkiego muru przy zastosowaniu tynku cementowo-wapiennego wymaga ułożenia trzech warstw materiału. Za ostateczny efekt wizualny odpowiada ostatnia warstwa czyli gładź, którą wykonuje się z rzadszej zaprawy z drobnym piaskiem i zaciera na mokro. Tynk gipsowy pozwala uzyskać gładką powierzchnię ścian i sufitów bez konieczności nanoszenia dodatkowej warstwy gładzi np. gipsowej, choć w niektórych przypadkach może się to okazać niezbędne, dla osiągnięcia oczekiwanego efektu.
Mimo wszystko tynk gipsowy po zatarciu jest zdecydowanie bardzie gładszy, od tynku cementowo-wapiennego, w którym nawet po zatarciu wyraźnie wyczuwa się ziarna o różnej granulacji.
fot. Nanoszenie gładzi gipsowej na powierzchnię tynku cementowo-wapiennego w celu wygładzenia powierzchni ścian.
♦ Tynk gipsowy uznawany jest też za cieplejszy od tynku cementowo-wapiennego. Wyróżnia go niski współczynnik przenikania ciepła. Cieplejszy jest również w odbiorze wizualnym. Jego powierzchnia jest dość gładka, ma kolor biały lub kremowy. Szara i szorstka powierzchnia tynku cementowo-wapiennego potęguje odczucie „chłodu”. Można to jednak zmienić, malując jego powierzchnię farbą w „ciepłym” kolorze.
Przeczytaj także:
► Wady i zalety popularnych tynków wewnętrznych
► Wstęp do tynkowania: obrzutka tynkarska