Jakie tynki maszynowe mamy do wyboru?

Tynki maszynowe cieszą się coraz większą popularnością. Ich zastosowanie pozwala skrócić czas wykonywania prac wykończeniowych do minimum i ograniczyć koszty z tym związane. Jednak nie każdy tynk może być nanoszony metodą natryskową.

Do nanoszenia maszynowego należy wykorzystywać jedynie zaprawy tynkarskie oznaczone w ten sposób przez producenta, a więc tynki wyprodukowane specjalnie do tego typu aplikacji. Informację na temat sposobu nanoszenia tynku znaleźć można na opakowaniu zaprawy.
Niektóre tynki maszynowe mogą być nanoszone na powierzchnie ścian również ręcznie – taka możliwość powinna być jednak uwzględniona w zaleceniach producenta danej zaprawy tynkarskiej.

Tynki maszynowe na każdą ścianę

W ofercie zapraw tynkarskich przeznaczonych do nanoszenia natryskowego znaleźć można zarówno produkty do tynkowania ścian zewnętrznych oraz ścian wewnątrz budynku.
Do wykonywania wypraw elewacyjnych za pomocą agregatu tynkarskiego służą m.in. tynki cementowo-wapienne. Sprawdzą się one podczas tynkowania ścian jednowarstwowych oraz trójwarstwowych. Do tynkowania ścian dwuwarstwowych stosuje się tynki maszynowe cienkowarstwowe. Najlepiej jeśli postawimy na tynk wchodzący w skład kompletnego systemu ociepleń.
W sprzedaży znaleźć można również zaprawy przeznaczone do maszynowego tynkowania ścian wewnątrz budynku: tynki cementowo-wapienne oraz gipsowe.

Tynki maszynowe cementowo-wapienne

Tynki maszynowe cementowo-wapienne stosuje się zarówno do tynkowania ścian od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Takie tynki nanosi się w dwóch lub trzech warstwach. Są odporne na działanie wilgoci, mogą być więc stosowane w każdym pomieszczeniu – również w łazienkach i pralniach, gdzie wilgotność powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie. Atutem tego rodzaju tynku jest też wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Przeglądając ofertę tynków przeznaczonych do nakładania maszynowego spotkać można produkty oznaczone symbolem GP oraz LW. Zaprawy tynkarskie typu GP to tynki ogólnego przeznaczenia. Stanowią one zdecydowaną większość obecnych na rynku gotowych suchych mieszanek. Zaprawa tynkarska typu LW to tak zwany tynk lekki. Jest to zaprawa o określonych właściwościach, charakteryzująca się głównie obniżoną gęstością w stanie suchym (w porównaniu z zaprawami standardowymi). Zawiera dodatek mineralnych kruszyw lekkich i szczególnie zalecane do ścian murowanych z materiałów lekkich.

Do natryskowego tynkowania ścian wewnątrz budynku służy Tynk maszynowy cementowo-wapienny wewnętrzny 5.2 oraz Maszynowy cementowo-wapienny wewnętrzny Lekki 5.3.

tynk cementowo-wapienny maszynowy
Tynk cementowo-wapienny maszynowy.

 

Przeczytaj także: 


► Tynkowanie maszynowe w 3 krokach
► Jak przygotować podłoże pod tynk?