Tynkowanie maszynowe czy ręczne?
Planując tynkowanie ścian mamy do wyboru dwa rozwiązania – tynkowanie maszynowe oraz tynkowanie ręczne. Wybór metody wykańczania ścian zależy od decyzji inwestora, a także od ekipy, jaką dysponuje.
W ofercie zapraw tynkarskich znaleźć można tynki przeznaczone do nanoszenia maszynowego oraz tynki do układania tradycyjnego, czyli ręcznego. W przypadku tynkowania ręcznego zarówno nanoszenie, zacierane jak i wygładzanie tynku wykonuje się ręcznie przy użyciu standardowych narzędzi. W przypadku tynkowania maszynowego różnica polega na tym, że zaprawę nanosi się agregatem tynkarskim, zaś wygładzanie i zacieranie tynku wykonuje się już ręcznie. Mimo to tynkowanie maszynowe to spore ułatwienie i przyspieszenie prac. Nie sprawdzi się jednak w każdym przypadku.
Tynkowanie ręczne
Tej pracy może podjąć się praktycznie każda ekipa tynkarska, o ile posiada odpowiednie doświadczenie w pracach ręcznych (nie każda ekipa może natomiast dysponować profesjonalnym sprzętem do nakładania zaprawy tynkarskiej maszynowo).
fot. Tynkowanie ręczne tynkiem cementowo-wapiennym Solbet.
Największym minusem ręcznego tynkowania jest jego czasochłonność. Ręczne narzucanie zaprawy to praca dość żmudna. Tynkowanie ręczne trwa znacznie dłużej niż maszynowe. Metoda ta może być więc szczególnie uciążliwa, gdy do otynkowania mamy cały budynek.
Tynkowanie ręczne polecane jest w przypadku małych pomieszczeń oraz takich, w których występują trudno dostępne powierzchnie do otynkowania.
Prace wykonuje się przy użyciu łaty, pacy i kielni. Do rozrobienia zaprawy potrzebna będzie również betoniarka lub wiertarka z mieszadłem.
Tynkowanie maszynowe
Tynkowanie ręczne coraz częściej zastępowane jest przez tynkowanie maszynowe, głównie z uwagi na znaczne przyspieszenie prac wykończeniowych. Coraz więcej ekip specjalizuje się w tego typu pracach, dysponując własnym, profesjonalnym sprzętem. W razie potrzeby mogą też skorzystać z wypożyczalni i wynająć agregat tynkarski na potrzeby wykończenia ścian budynku.
W przypadku tynkowania maszynowego masę tynkarską rozrabia się w agregacie i narzuca w łatwy sposób na powierzchnię ścian za pomocą dołączonego węża. Pracy ręcznej wymaga natomiast zacieranie i wygładzanie otynkowanej powierzchni.
fot. Tynkowanie maszynowe tynkiem Solbet.
Tynkowanie maszynowe jest szczególnie polecane, gdy zależy nam na przyspieszaniu prac wykończeniowych oraz w przypadku wykańczania dużych powierzchni ścian. Może jednak sprawiać trudności, gdy na tynkowanych ścianach znajduje się dużo otworów okiennych, wnęk i glifów.
Warto też wiedzieć, że tynki do nakładania maszynowego są często tańsze od tych przeznaczonych do tynkowania ręcznego.
Przeczytaj także:
► Jakie tynki maszynowe mamy do wyboru?
► Tynkowanie maszynowe w 3 krokach