Zaprawa na białym czy szarym cemencie?

Przeglądając ofertę zapraw budowlanych można się natknąć na produkty oferowane w dwóch wersjach kolorystycznych – zaprawy szare oraz zaprawy białe. Jak wybór konkretnego produktu wpływa na wykonanie i wykończenie ścian?

Zaprawy białe wytwarzane są na bazie cementu białego, zaprawy szare produkowane są w oparciu o cement szary. W ofercie firmy Solbet znaleźć można kilka produktów dostępnych w dwóch wersjach:

  • Zaprawa murarska do cienkich spoin do betonu komórkowego: 0.1 – na bazie cementu białego, czyli w kolorze białym, i 0.2 – na bazie cementu szarego, a więc w kolorze szarym.

  • Zaprawa murarska do cienkich spoin do silikatów – wersja na cemencie szarym oznaczona jest liczbą 0.3, na cemencie białym – 0.6.

  • Zaprawa klejąca do ociepleń – Gabit Termo Plus: na cemencie białym oznaczona jest liczbą 1.4, na cemencie szarym – 1.5.

zaprawa na cemencie białymKolor zaprawy to właściwie jedyna kwestia, która różnicuje produkty danej grupy. Mieszanka biała i szara mają bowiem takie same parametry. Kolor zapraw w żaden sposób nie wpływa na ich jakość.
Tym, co oprócz koloru może różnić zaprawy w wersji białej i szarej jest tylko cena. Zaprawa na bazie cementu białego jest zazwyczaj droższa od zaprawy produkowanej w oparciu o cement szary. Wynika to z wyższej ceny cementu białego.

Zaprawa biała i szara – jaką wybrać?

Zaprawy murarskie wytwarzane na bazie dwóch rodzajów cementu pozwalają dopasować produkt do rodzaju bloczków, z których wznoszona będzie ściana. Wybierając bloczki z betonu komórkowego w kolorze białym lub szarym możemy dobrać odpowiedni kolor zaprawy. W ten sposób ściana stanie się jednolita pod kątem estetycznym.
Jeśli chodzi o zaprawę klejącą, która służy do wykonywania warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego na styropianie, produkt na bazie cementu białego zaleca się stosować pod elewacje z jasnych tynków. Z kolei zaprawa klejąca na bazie cementu szarego lepiej sprawdzi się pod tynkami o ciemniejszych kolorach.

Przeczytaj  także: 


► Murowanie ścian bez błędów – 8 zasad dobrego murarza
► Zaprawa do cienkich spoin i tradycyjna – porównanie produktów