Zaprawa murarska przygotowywana na budowie

Do budowy ścian nadal chętnie wykorzystywana jest tradycyjna zaprawa murarska. Może mieć ona postać gotowej suchej mieszanki lub być przygotowana bezpośrednio na budowie w betoniarce. Samodzielne przygotowanie zaprawy wymaga bezwzględnego przestrzegania proporcji niezbędnych półproduktów.

Najczęściej do wznoszenia ścian stosuje się zaprawę cementowo-wapienną – zawartość wapna sprawia, że masa jest bardziej elastyczna. Wytrzymałość zaprawy na ściskanie określa klasa (marka): M1, M2,5, M5, M10, M20. Zaprawę klasy M10 i M20 wykorzystuje się najczęściej przy wznoszeniu ścian fundamentowych i nośnych, natomiast zapraw klasy M2,5 i M5 używa się podczas budowy ścian nośnych i działowych. Samodzielnie możemy także przygotować zaprawę cementową. Jednak charakteryzuje się ona niską urabialnością i plastycznością, w związku z czym jest uciążliwa w układaniu. Najmniej popularna jest zaprawa wapienna. Taka zaprawa murarska jest stosunkowo mało odporna na ściskanie, ponieważ nie ma w swoim składzie cementu.

Zaprawa murarska cementowo-wapienna – niezbędne składniki

Przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej zaczynamy od dokładnego przeliczenia proporcji. Tylko prawidłowe ich obliczenie spowoduje, że zaprawa murarska zostanie prawidłowo przygotowana. Do przyrządzenia zaprawy M5 potrzebujemy 24 kg cementu, 14 kg wapna hydratyzowanego, 230 kg piasku oraz około 45 l wody, dla M2,5 – 16 kg cementu, 18 kg wapna, 224 kg piasku, 47 l wody, dla zaprawy M10 – 36 kg cementu, 8,5 kg wapna, 224 kg piasku, 43 l wody. Podane ilości są graniczne. Jeśli nie potrzebujemy tak dużo zaprawy lub nie uda nam się załadować betoniarki do 150 l, to musimy przeliczyć niezbędne ilości, zachowując proporcje wagowe.
Pamiętajmy, że cement i wapno muszą być przechowywane w zadaszonym i przewiewnym miejscu, nie mogą być zbrylone, zwietrzałe, gdyż w znacznym stopniu obniżą wytrzymałość wykonywanej zaprawy. Oba te materiały kupuje się najczęściej w 25-kilogramowych workach.
Wielkość ziaren piasku powinna wynosić 0,25-2,0 mm.

Jak wykonać zaprawę cementowo-wapienną?

Po przygotowaniu wszystkich składników do betoniarki wlewamy ok. 2/3 ilości wody, wsypujemy cały cement. Kiedy składniki te się połączą, dosypujemy wapno i 2 łopaty piasku, następnie naprzemiennie dolewamy pozostałą ilość wody i piasek. Jeśli konsystencja jest zbyt sucha, możemy dolać więcej wody niż to wcześniej wyliczyliśmy. Gdy wszystkie kruszywa dokładnie się ze sobą połączą wyłączmy betoniarkę na kilka minut, po czym ponownie ją uruchamiamy, aby zaprawa się wymieszała. W ten sposób zaprawa murarska jest gotowa do użycia.

Przeczytaj także: 


► Murowanie ścian bez błędów – 8 zasad dobrego murarza
► Jak szybko wymurować ściany? Szybka budowa z Solbet