Gładź gipsowa bez „kraterków”

Jednym z problemów z jakimi borykają się wykonawcy podczas wygładzania ścian jest występowanie tzw. kraterków. Są to niewielkie otworki (wgłębienia) w warstwie gładzi, powstałe w wyniku pękania małych pęcherzyków powietrza uwięzionych w masie. Jak uniknąć ich występowania i gipsować ściany bez błędów?

Najpierw gruntowanie podłoża

Przed nanoszeniem gładzi gipsowej powierzchnię ścian należy starannie pokryć preparatem gruntującym. Brak gruntowania lub niedokładne nakładanie gruntu może przyczyniać się do zbyt szybkiego odciągania wody z masy do podłoża. W wyniku tego po nałożeniu cienkiej warstwy gładzi mogą uwidaczniać się kraterki na jej powierzchni.

Do gruntowania podłoża przed nakładaniem gładzi można użyć preparatu SOLBET Akryl Plus 12.2. Wygładzanie ścian można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu warstwy gruntującej.

Odpowiednie przygotowanie gładzi – rozrabianie z wodą

Pojawianie się kraterków w gładzi gipsowej jest najczęściej efektem jej niewłaściwego przygotowania. W przypadku suchej mieszanki, którą rozrabia się z wodą kluczowe będą przede wszystkim właściwe proporcje rozrabiania. Niestety częstym błędem jest rozrabianie gładzi „na oko”, kierując się jedynie oceną jej konsystencji. Różne mieszanki są jednak produkowane na bazie różnych spoiw (m.in. gipsu naturalnego, syntetycznego) i mogą mieć inne wymagania odnośnie ilości dodawanej wody, dlatego należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta.
Suchą mieszankę gładzi zaleca się wsypywać małymi partiami do wody i przed wymieszaniem odczekać aż dobrze nasiąknie. Dzięki temu mieszanka szybciej się upłynni, co skróci czas rozrabiania i tym samym zmniejszy ryzyko zbytniego napowietrzenia masy.

Mieszanie gładzi gipsowej

Aby zapobiec napowietrzenia masy i zamknięciu w niej pęcherzyków powietrza, do jej rozrabiania (i mieszania w przypadku gładzi gotowych) należy używać wolnoobrotowej wiertarki. Zalecana prędkość obrotów to 400-600 obr./min. Zbyt wysokie obroty mogą wtłaczać do masy duże ilości powietrza, które uwalniając się po nałożeniu gipsu będą tworzyć kraterki.
Do rozrabiania masy należy stosować mieszadło do gipsu. Ma ono inną budowę niż standardowe mieszadła wstęgowe, co dodatkowo ogranicza napowietrzenie masy.
Po uzyskaniu jednolitej konsystencji zaleca się odczekać 5-10 min. i ponownie wymieszać gładź.

gładź gipsowa bez kraterków

Nakładanie gładzi

Ważny jest również sposób nanoszenia gładzi gipsowej na powierzchnię ścian. Nakładana warstwa nie powinna być zbyt gruba. Zaleca się również, aby rozprowadzać masę w różnych kierunkach dociskając pacę do podłoża, co pozwoli usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza z gładzi.

Przeczytaj także: 


► Jak naprawić kraterki w gładzi gipsowej?