Co najpierw – tynki wewnętrzne czy wylewki?

Planując prace wykończeniowe wewnątrz budynku należy zdecydować, które z nich będą wykonywane jako pierwsze – tynki czy wylewki. Właściwa kolejność powinna być uzależniona od rodzaju stosowanych materiałów.

Pierwsze mokre tynki

W większości przypadków w pierwszej kolejności zaleca się tynkowanie ścian. Wykonanie wylewki po tynkach mokrych pozwoli zapobiec jej zabrudzeniu zaprawą tynkarską i oszczędzi dodatkowych, żmudnych prac polegających na usuwaniu zanieczyszczeń przed ułożeniem materiałów wykończeniowych – parkietu, paneli czy płytek. Kolejność ta jest istotna zwłaszcza w przypadku jastrychów gipsowych i anhydrytowych, ponieważ usuwanie zabrudzeń bez uszkodzenia ich powierzchni może być trudne. Taka kolejność ułatwia też uzyskanie równej krawędzi styku tynku i wylewki.
W pierwszej kolejności wykonuje się tynkowanie również wówczas, gdy wlewki będą układane na ogrzewaniu podłogowym. Mokre tynki wykonuje się w jako pierwsze także w przypadku, gdy tradycyjną wylewkę ma zastąpić suchy jastrych z płyt gipsowo-kartonowych. Taka kolejność zapobiegnie pochłanianiu wilgoci z wysychających tynków przez płyty jastrychowe.

Wylewki w pierwszej kolejności

Wykonanie wylewek przed tynkami zaleca się często, gdy ściany mają być pokryte tynkiem gipsowym. Pozwoli to uniknąć pochłaniania wody przez gips zawarty w tynku, Kolejność prac można odwrócić, gdy dylatacje przy ścianach zostaną starannie wykonane, a podczas wysychania wylewki zadba się o odpowiednie wietrzenie pomieszczeń i usuwanie oddawanej przez nią wilgoci. Wylewkę wykonuje się w pierwszej kolejności zawsze, gdy tradycyjne mokre tynki będą zastąpione suchymi tynkami, czyli okładziną z płyt gipsowo-kartonowych.

Przed wykonaniem mokrych tynków wylewkę należy starannie zabezpieczyć folią przed zabrudzeniami. Tynkowanie można rozpocząć dopiero po wyschnięciu wylewki podłogowej, czyli nie wcześniej niż po dwóch tygodniach w przypadku jastrychów anhydrytowych lub gipsowych oraz po trzech-czterech tygodniach w przypadku wylewek cementowych.

Kiedy czas na okna?

Zarówno podczas wysychania tynków, jak i wylewek należy unikać przeciągów. Kontrolowanie przepływu powietrza z pewnością jest łatwiejsze, gdy prace mokre wewnątrz budynku wykonywane są po zamontowaniu okien i drzwi. Gdy jednak w budynku będzie montowana stolarka drewniana, tynki i wylewki zaleca się wykonać wcześniej, z uwagi na długotrwałą, wysoką wilgotność powietrza. Planując montaż drewnianych okien przed otynkowaniem ścian i wykonaniem wylewki warto upewnić się czy taka decyzja nie będzie skutkowała utratą gwarancji na stolarkę.

Przeczytaj także: 


► Jak przygotować podłoże pod tynk?