Jak naprawić „kraterki” w gładzi gipsowej?

Liczne kraterki na powierzchni gładzi niweczą prace wykonawcy – ściany zamiast być idealnie wygładzone wymagają naprawy. Aby temu zapobiec warto przestrzegać kilku ważnych zaleceń (przeczytaj: Gładź gipsowa bez „kraterków”). Jeśli jednak jest już za późno i karetki uwidoczniły się, warto wiedzieć jak szybko się ich pozbyć.

Na etapie nakładania gładzi gipsowej

Kraterki, czyli małe otworki w warstwie gładzi powstałe w wyniku pękania zamkniętych w niej pęcherzyków powietrza mogą pojawiać się już podczas nakładania pierwszej warstwy masy, zwłaszcza gdy jest zbyt napowietrzona, za gęsta lub nakładana zbyt grubą warstwą. Zaraz po uwidocznieniu się kraterków można się ich pozbyć zacierając gładź na mokro, co pozwoli je zasklepić.

Po związaniu masy

Gdy kraterki będą widoczne po związaniu gładzi pomocne może okazać się przeszlifowanie powierzchni. Szlifowanie pozwoli je wyeliminować pod warunkiem, że nie są zbyt głębokie.
Czasami jednak może okazać się, że to właśnie szlifowanie powierzchni uwidacznia kraterki – przetarcie cienkiej warstwy uwalnia pęcherzyki powietrza zamknięte w masie i odsłania pozostałe po nich niewielkie wgłębienia w warstwie gładzi. Kraterki mogą być widoczne również dopiero po usunięciu pyłu powstałego po szlifowaniu. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest naniesienie kolejnej warstwy gładzi, która przykryje niedoskonałości. Powinna być ona cienka, dlatego w tym celu warto zastosować gładź polimerową, którą można nanosić warstwą grubości zaledwie 1 mm.

Do zamaskowania kraterków na powierzchni wygładzonej ściany można wykorzystać gładź polimerową SOLBET Royal Finish 14.1. Ma ona postać gotowej do użycia masy, która przed użyciem wystarczy jedynie wymieszać w całej objętości opakowania.

14.1 SOLBET ROYAL FINISH

Do mieszania gotowej gładzi polimerowej za pomocą wiertarki wolnoobrotowej zaleca się stosowanie mieszadła do gipsu, którego pręty tworzą obły kształt zmniejszający ryzyko zbytniego napowietrzenia masy. Gładź polimerową nakłada się równomiernie na wygładzane powierzchnie pacą, dociskając ją do podłoża. Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, po całkowitym wyschnięciu warstwy należy ją delikatnie przeszlifować.

Przeczytaj także: 


► Kiedy sprawdzi się gładź polimerowa?