Podkłady podłogowe do układania ręcznego i maszynowego

Po otynkowaniu ścian w budynku najczęściej przychodzi czas na wylewki. Podkład podłogowy może być wykonywany w całości na budowie lub przygotowywany z gotowej fabrycznej mieszanki. W obu przypadkach układanie wylewki może się odbywać ręcznie oraz maszynowo.

Podkład podłogowy z mieszanki czy rozrabiany od podstaw?

Popularne cementowe podkłady podłogowe wykonane w całości na budowie wymagają przygotowania dobrych jakościowo półproduktów – kruszywa, cementu, wody i ewentualnych dodatków ulepszających. Dozuje się je w odpowiednich proporcjach i rozrabia w betoniarce. Praca ta wymaga precyzji i staranności ponieważ parametry techniczne i jakość wylewki będą zależeć nie tylko od tego, czy zastosowano komponenty odpowiedniej jakości, ale również od tego czy zachowano ich właściwe proporcje.
Uzyskanie zakładanych parametrów podkładu podłogowego rozrabianego samodzielnie z poszczególnych półproduktów dla niedoświadczonych wykonawców może być trudne, a ryzyko popełnienia błędu w proporcjach duże. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem – znacznie wygodniejszym, szybszym a zarazem bezpieczniejszym – będzie przygotowanie podkładu podłogowego z gotowej, suchej mieszanki. Fabrycznie przygotowana wymaga od wykonawcy jedynie rozrobienia z wodą zgodnie z proporcjami wskazanymi na opakowaniu.
Gotowa mieszanka zawiera odpowiednio wyselekcjonowane, jednolite kruszywa mineralne oraz domieszki, w tym plastyfikatory poprawiające jej parametry techniczne i robocze. Wykonawca zyskuje więc pewność, że podkład podłogowy osiągnie zakładane parametry, w tym odpowiednią wytrzymałość na ściskanie na całej powierzchni podłogi. Dzięki odpowiednim plastyfikatorom wylewki wykonywane z gotowych mieszanek mogą być stosowane również na ogrzewaniu podłogowym, bez obaw o pękanie czy przenoszenie naprężeń.

podkład podłogowy z suchej mieszankiFot. Podkład podłogowy rozrabiany z gotowej, suchej mieszanki.

Produkty do nanoszenia ręcznego i maszynowego

Większość podkładów podłogowych wykonywanych z gotowej mieszanki można układać ręcznie lub mechanicznie. Decyzję o wyborze metody pracy podejmuje ostatecznie inwestor (o ręcznym i mechanicznym wykonywaniu wylewek można przeczytać TUTAJ>>).

Podkłady SOLBET:

Do układania ręcznego lub maszynowego, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku służy Posadzka cementowa 8.1 oraz Betonit B25 8.6. Oba produkty nadają się do wykonywania podkładów podłóg ogrzewanych oraz podkładów niezwiązanych z podłożem. Ze względu na wysoką wytrzymałość są odpowiednie do stosowania w budynkach mieszkalnych, przemysłowych i w magazynach. Mogą być stosowane również na podjazdach, tarasach itp.

Przeczytaj także: 


► Wylewka na ogrzewanie podłogowe