Wygładzanie ścian i sufitów – jak uniknąć błędów?

Jakość wygładzanych powierzchni zależy nie tylko od umiejętności wykonawcy, ale również od sposobu przygotowania podłoża, rozrabiania zaprawy, a także od używanych w czasie prac narzędzi. Zanim rozpoczniemy wygładzanie ścian i sufitów, warto zapoznać się z podstawowymi zaleceniami, które pozwolą nam uzyskać gładkie powierzchnie bez dodatkowych poprawek. 

Przygotuj odpowiednio podłoże

Gładź polimerowa to produkt przeznaczony do wykonywania najcieńszej warstwy wykończeniowej, która ma nadać powierzchni idealną gładkość. Przed jej użyciem zadbajmy o to, aby podłoże pod gładź było równe. Ubytki w murze, np. ślady po kołkach rozporowych, bruzdy instalacyjne i inne niedoskonałości, należy wypełnić gipsem szpachlowym. Sprawdzi się on lepiej od gładzi podczas wyrównywania i ujednolicania powierzchni, m.in. z uwagi na większe uziarnienie zawartych w nim kruszyw.
Aby gładź miała dobrą przyczepność do podłoża i nie oddawała do niego zbyt szybko wody, wygładzane powierzchnie należy zagruntować preparatem, który je wzmocni i wyrówna chłonność. W tym celu stosuje się Grunt głębokopenetrujący 12.2. Pamiętajmy, aby wygładzanie ścian i sufitów rozpocząć dopiero po wyschnięciu gruntu. Informacje na temat czasu schnięcia preparatu znajdziemy na jego opakowaniu. Jeśli z nakładaniem gładzi zanadto się pospieszymy, możemy mieć problemy z jej rozprowadzaniem, właściwym wiązaniem i przyczepnością do podłoża.

gruntowanie ścian

 

Używaj właściwych narzędzi

Jak nakładać gładź? Najlepiej pacą ze stali nierdzewnej. Nie bez znaczenia jest także szerokość narzędzia, którym wygładzamy ściany i sufity. Paca do gładzi powinna mieć 35 lub 45 cm szerokości. Użycie węższego narzędzia może spowodować pojawienie się nierówności – różnic w grubości nakładanej warstwy gładzi – nawet na niedużych powierzchniach muru czy sufitu. Węższe pace stosuje się przeważnie do nakładania gładzi w trudnodostępnych miejscach na małych powierzchniach.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia – wygładzanie ścian i sufitów powinno być wykonywane czystymi narzędziami. Po każdej dłuższej przerwie w pracy, a przed ponownym wygładzaniem powierzchni, pace, szpachelki i wiadro, w którym znajdowała się gładź należy dokładnie wymyć z zaschniętych resztek masy. Mogą one bowiem przyspieszać wiązanie świeżej zaprawy. Niedokładnie wyczyszczona paca może także „rysować” wykonywaną warstwę gładzi, co przysporzy nam dodatkowej pracy.

paca do gładzi

 

Stosuj odpowiednio dobrane materiały

Pamiętajmy, aby odpowiednio dobierać produkty do wykonywanych prac.
1. Nie uzupełniajmy gładzią ubytków w murze – w tym celu stosujmy gips szpachlowy.
2. Jeśli do uzyskania równych, gładkich powierzchni ścian używamy płyt gipsowo-kartonowych, należy je przyklejać do muru używając w tym celu Kleju gipsowego 6.9. Zapewni on dobre, mocne wiązanie zarówno z powierzchnią muru, jak i płytami g-k.
3. Do wypełniania spoin między poszczególnymi płytami gipsowo-kartonowymi używajmy gipsu szpachlowego.
4. Gotowa gładź polimerowa Royal Finish 14.1 sprawdzi się najlepiej do całopowierzchniowego wygładzania zabudowy z płyt g-k.

14.1 SOLBET ROYAL FINISH

Przeczytaj także: 


Jak przygotować ściany pod gładź? 
► Kiedy sprawdzi się gładź polimerowa?