Wylewka w domu: ręcznie czy maszynowo?
Wylewka, czyli podkład podłogowy może być wykonywany w całości na budowie (tzn. rozrabiany od podstaw z odpowiednio dobranych składników w betoniarce) lub przygotowywany z gotowej suchej mieszanki. Suche mieszanki do wykonywania podkładów podłogowych coraz częściej zastępują tradycyjne jastrychy cementowe przygotowywane na budowie, m.in. ze względu na szybszy i sprawniejszy przebieg prac z ich użyciem. Taka wylewka w domu może być układana metodą tradycyjną, a więc ręcznie, lub maszynowo. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób są poprawne – przestrzegając zaleceń producenta w obu przypadkach otrzymamy odpowiedni podkład podłogowy. Tym co różni metodę ręczną i maszynową jest przede wszystkim czas, jaki trzeba poświęcić na prace wykonawcze.
Ręczne wykonanie podkładu podłogowego
W tym przypadku rozrobioną zaprawę o konsystencji gęstoplastycznej wykłada się na podłoże ręcznie. Czynność ta jest dość pracochłonna z uwagi na duże zużycie podkładu podłogowego na 1m2. W przypadku Posadzki cementowej SOLBET 8.1 wynosi ono około 2 kg na 1 m2 przy grubości warstwy 1 mm. Biorąc pod uwagę, że minimalna grubość najczęściej wykonywanych w budynkach mieszkalnych podkładów pływających to 45 mm, na 1 m2 podłogi potrzeba około 80 kg zaprawy. Jeśli wylewka w domu wykonywana jest na ogrzewaniu podłogowym to minimalna grubość warstwy nad rurami wynosi około 40 mm. Do tego dochodzi warstwa około 20 mm na przykrycie samych rur podłogówki (mają one przeważnie średnicę 16-20 mm). W efekcie konieczne jest wykonanie warstwy grubości minimum 60 mm, co sprawia, że zużycie podkładu na 1 m2 wzrasta do około 120 kg na 1 m2. Ręczne narzucenie takiej ilości podkładu na podłogę w domu o dużej powierzchni będzie zatem bardzo czaso- i pracochłonne. W związku z tym może być również dość kosztowne.
Ręczne, w miarę sprawne wykonanie podkładu wymaga też dobrej organizacji pracy. W tym przypadku konieczne jest zaangażowanie przynajmniej 3 osób. Jedna potrzebna jest do rozrabiania mieszanki, druga do jej przenoszenia w docelowe miejsca, a trzecia do wykładania, rozprowadzania i zacierania.
fot. Ręczne wykonanie podkładu podłogowego.
Wylewka w domu metodą maszynową
Podkłady maszynowe są już obecnie standardem właśnie z uwagi na znaczne zużycie materiału przy pracach podłogowych i dużą pracochłonność robót ręcznych. Popularne podkłady cementowe najczęściej wykonuje się z wykorzystaniem agregatu posadzkarskiego czyli tzw. mixokreta. Podkład jest rozrabiany w mieszarce urządzenia i transportowany pod dużym ciśnieniem pompą ślimakową w docelowe miejsce. Następnie mieszanka jest wylewana na podłoże za pomocą stojaka wysypowego, a posadzkarz równomiernie rozkłada ją na całej powierzchni, zaciera i wygładza. Zaletą tej metody jest spora wydajność. Zastosowanie mixokreta eliminuje ręczne przerzucanie rozrobionej zaprawy na podłoże, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku. Dzięki mixokretowi materiał może być dostarczany wężem na duże odległości lub na wysokość nawet kilku pięter. To spore ułatwienie dla wykonawcy. Wylewka w domu wykonana mixokretem najczęściej okazuje się również tańsza, niż ta wykonywana ręcznie.
Wylewki z mixokreta mogą być zacierane ręcznie lub maszynowo przy pomocy zacieraczek mechanicznych. Ich zastosowanie pozwala dodatkowo przyspieszyć i usprawnić prace. W uzyskiwaniu idealnych poziomów pomocne są natomiast niwelatory laserowe.
Poziomowanie i zacieranie mają duży wpływ na dalszy przebieg prac. Dokładne wykonanie tych czynności pozwoli bowiem uzyskać równą i gładką powierzchnię pod gres, panele czy parkiet, bez konieczności stosowania dodatkowych mas samopoziomujących lub wyrównujących.
fot. Maszynowe zacieranie podkładu
Przeczytaj także:
► Podkłady podłogowe do układania ręcznego i maszynowego